Vyplatí se změnit dodavatele energií?

Přemýšlíte nad změnou dodavatele elektrické energie a zemního plynu. Lákají vás nabídky alternativních dodavatelů? Nabízí se ale otázka, zda se opravdu vyplatí do výměny investovat čas a úsilí, když ani není jisté, jak se budou ceny později vyvíjet.

energie

Úsilí spojené s výběrem dodavatele energií, ale i s výběrem vhodné sazby a tarifu však může znamenat úsporu ve stovkách a dokonce v tisícovkách.

Dodávka energií je smluvní služba jako každá jiná a stejně tak na ni nahlížejte. Kromě ceny zvažte také servis, který alternativní dodavatelé nabízejí. Samotná změna dodavatele elektřiny není pro zákazníka nikterak složitý proces, protože přechod od stávajícího dodavatele kompletně zajistí a vyřídí nový dodavatel v legislativně daných termínech.

Proč se tolik liší ceny energií u nás a u našich západních sousedů?

Toto je způsobeno několika faktory. V České republice je poplatek za distribuci mnohonásobně vyšší než v Německu. Konečná cena energií se skládá z regulovaných poplatků a z ceny za komoditu. Regulovanou část ceny stanovuje Energetický regulační úřad, který vychází z podkladů předložených provozovateli distribučních soustav a současně z pravidel určených energetickou legislativou. Cenu komodity určuje obchodník, tedy situace na trhu s elektřinou…

S. Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>