Návratnost tepelného čerpadla

Přemýšlíte o pořízení tepelného čerpadla, ale nejste si jisti, jestli se vám tato investice vyplatí. Tak věřte, že určitě vyplatí. Tepelné čerpadlo totiž není jen jedním ze způsobů jak vytápět váš dům, ale jedná se také o velmi výhodnou investici. A i když se během let návratnost této investice mění, pořád se vám vyplatí.

 

Tepelné čerpadloVyčíslete všechny možnosti

Před tím, než budete uvažovat o návratnosti investice do tepelného čerpadla, tak si sedněte a důkladně vyčíslete investice do ostatních možných zdrojů. To je totiž ve finálním hodnocení velmi důležité. Některé jiné zdroje se totiž mohou zdát jako velmi efektivní a výhodný způsob, ale když započítáte všechny náklady, které nemusí být na první pohled zřejmé, už tomu tak nebude.

Čerpadlo versus plynový kotel 

Například si představte, že byste se rozhodli pro plynový kotel. Ten seženete na trhu už i za 40 000 Kč. Vaše srdce tedy zaplesá. Roční náklady na vytápění plynovým kotlem se budou pohybovat někde kolem cca 50 000 Kč. Tepelné čerpadlo stojí asi 250 000 Kč. A roční náklady jsou někde okolo 30 000 Kč. Na první pohled se zdá, že mnohem výhodnější je plynový kotel, protože má nízkou pořizovací cenu. Tím se ovšem nenechte zmást. K této ceně totiž ještě musíte připočítat například přivedení plynu k pozemku. To je investice, která vás může vyjít i na několik desítek tisíc korun. Pořizovací cena plynového kotle pak může být někde okolo 150 000 Kč.

Rozdíl v ceně mezi kotlem a tepelném čerpadle je tedy 100 000 korun. Jestliže tuto částku podělíme 20 000 (což je rozdíl mezi ročními náklady na provoz plynového kotle a tepleného čerpadla), vyjde nám 5. To je doba návratnosti investice. Od této doby vám tepelné čerpadlo bude již jen šetřit peníze (ve srovnání s plynovým kotlem).

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>