Fungují tepelná čerpadla i v krutých zimách?

K prvnímu masivnímu rozšíření tepelných čerpadel došlo ve Skandinávii v 70. letech minulého století, období tzv. ropného šoku, kdy tento zdroj tepla postupně nahrazoval tehdy populární kotle na topné oleje. Co domácnosti na severu Evropy zjistily po 50 letech provozu tepelných čerpadel?

dum v zime

Tepelná čerpadla se osvědčila, a to nejen ve Skandinávii, ale také zemích jako Německo, Velká Británie, Holandsko, Řecko, Španělsko apod. Dnes tento zdroj tepla najdete na všech trvale obydlených kontinentech, napříč klimatickými pásy. I ve Skandinávii, kde spatřila světlo světa první renesance tepelných čerpadel, jsou tepelná čerpadla stále oblíbená. 

Tepelná čerpadla jsou spolehlivý zdroj tepla i při teplotách kolem – 25 °C, spolehlivě tedy odolávají i zimám severní Evropy. Zároveň, čerpadla vyrábí teplo z venkovního vzduchu a geotermální energie, tj. komodit, které jsou k dispozici zdarma v neomezeném množství. Domácnostem tak odpadají starosti s cenami, dostupností či dokonce skladováním tradičních energetických komodit, jako jsou např. uhlí, dřevo, zemní plyn.

Důležité je správně vybrat

Ptáte se, jak je možné, že jste ve svém okolí slyšeli o případech, kdy tepelná čerpadla nebyla schopna svým majitelům vyrobit dostatek tepla? S vysokou pravděpodobností byla nespolehlivost tepelného čerpadla způsobena výběrem špatného produktu, tj.

  • špatného typu tepelného čerpadla,
  • tepelného čerpadla s nižším než požadovaným výkonem.

Na spolehlivost tepelného čerpadla má výrazný vliv i kvalita jeho instalace, šetření na ní se rovněž v dlouhodobém horizontu nevyplácí.

Aby vám tepelné čerpadlo spolehlivě sloužilo dlouhá léta, a to i při velmi nízkých teplotách, je třeba:

  • Vybrat správný typ tepelného čerpadla, tj. konzultovat váš záměr koupě čerpadla s prodejcem, který má dostatečně širokou nabídku, a je tedy schopen poskytnout objektivní doporučení.
  • Sáhnout po tepelném čerpadlu s dostatečným výkonem, aby nedocházelo k dlouhodobému přetěžování kompresorů, což snižuje životnost čerpadla. Zároveň, tepelné čerpadlo s nízkým výkonem vám skutečně nemusí být schopno dodat dostatek tepla či teplé vody.
  • Dopřát tepelnému čerpadlu kvalitní instalaci, nejlépe ze strany řemeslníků se zkušenostmi s instalací, uváděním do provozu a servisem tepelných čerpadel.
  • Nezapomínat na pravidelný servis čerpadla.

 

foto: unsplash

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>