Připravte klimatizaci na léto

Klimatizace už dávno není nevzhledná krabice, která musí na fasádě a v interiéru strašit. Také už to není vybavení, které si mohou dovolit jenom restaurace, hotely nebo domácnosti s vyšším příjmem. Klimatizace je běžnou součástí našich domovů a v létě je k nezaplacení. Připravte klimatizaci na léto.

klimatizace

Nejprve jak klimatizaci používat

Klimatizace jsou skvělým pomocníkem při velkých vedrech, ale také jsou často příčinou angín a dalších nemocí, jako je astma nebo alergická reakce. Proto je nutné je správně používat a také jim poskytovat pravidelnou péči a servis.

Aby klimatizace sloužila co nejefektivněji, je nutné dodržovat základní pravidla a doporučení výrobce. Nejdůležitější pravidlo je, že rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř v místnosti by měl být 6 °C, maximálně pak 8 °C. Pokud je tedy venku například 30 °C pak uvnitř místnosti by neměla teplota klesnout pod 24 °C.

Pravidelný servis je klíčový

Druhým důležitým faktorem je údržba klimatizace, díky které se zajistí nejen zdraví neškodná jednotka, ale také se prodlouží její životnost. V případě, že se klimatizace používá sezónně, tak stačí pravidelný servis jednou za rok, pokud ovšem klimatizace funguje celý rok, pak je nutné provádět pravidelný servis každých 6 měsíců.

Ovšem záleží také na podmínkách, ve kterých je klimatizace namontovaná. V prašném prostředí se nutné klimatizaci kontrolovat častěji a také jí věnovat daleko důkladnější péči. Většina renomovaných výrobců vyžaduje jako podmínku kladné reklamace pravidelnou prohlídku, kterou hradí sám zákazník.

klimatizacni jednotky

Co kontrola obsahuje?

Servis chlazení se provádí uvnitř jednotky:

  • čištění filtrů, 
  • desinfekce výparníku, 
  • propláchnutí odvodu kondenzátu čistícím prostředkem.

U venkovní jednotky se provádí:

  • vyčištění kondenzátoru – omezení hrubých nečistot a očištění speciálním přípravkem,
  • kontrola náplně chladiva, 
  • měření odběru kompresoru, 
  • kontrola hlučnosti zařízení.
Nezapomínat na flitry

Nedílnou součástí klimatizace jsou filtry, které zachytí i velmi drobné částečky prachu, alergeny a některé moderní filtr i pachy. Kvalitní filtry jsou důležité především pro alergiky, malé děti a starší lidi, ti jsou totiž více náchylní na prachové částice a alergeny. 

Filtry jsou složkou, která nejvíce vyžaduje pravidelnou péči a výměnu. Zanesené filtry klimatizace dokáží napáchat velké škody, především zdravotní. Chytré moderní klimatizace si samy řeknou o výměnu filtrů, u klasických klimatizací je dobré filtry kontrolovat při každém servisu.

Za poskytnuté informace děkujeme firmě Chladírenský servis Jedlička – chladící vitríny

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>