Úspory energie v rodinném domě

Ceny energií stále nezadržitelně rostou a tak každá možná úspora přijde vhod. Připomenout si tedy základní rady jak energii ušetřit nikdy neuškodí. V tomto článku a v dalších dvou následujících vám přineseme souhrn rad, jak ušetřit v rodinném domě, bytovém domě a na chatě. Dnes tedy začínáme souhrnem pro rodinný dům.

Provádět kroky vedoucí k úspoře energie v rodinném domě je mnohem jednoduší, než v paneláku či činžáku. Ve většině případů se totiž nemusíte dohadovat se sousedy. Když jde o úsporu energií, platí vždy, že nejdůležitější je těsnit, šetřit a zefektivňovat. Tedy nejlépe zateplit dům a vyměnit okna, dále šetřit na energiích a posledním bodem je míněna například výměna kotle.

Prvním na seznamu úspor je tedy zateplení. U rodinného domu nezapomínejte ani na zateplení střechy a sklepa. Pak můžete hledat další možnosti úspory energie už přímo v procesu fungování domácnosti.  Zde je hlavní zaměřit se na vytápění. Pokud je svépomoci díky vlastnímu kotli, pak je vhodné uvažovat o jeho modernizaci. Jednak je možné na takovou výměnu získat finanční prostředky a jednak se vynaložené peníze v relativně krátké době vrátí zase k vám.

Dalším velkým žroutem energie v rodinném domě bývá, a to bude možná pro mnohé z vás překvapení, čerpadlo.  Samozřejmě, pokud máte možnost využívat vlastní zdroj. Čerpadlo se totiž zapne vždy, když doma doma pustíte vodovodní kohoutek.

Velkou možností úspory v rodinném domě je pořízení například teplotního čerpadla. Investice do něj je otázka několika desítek tisíc a velmi brzo se vám tak vrátí. A pomocí tohoto zařízení můžete ušetřit až 60 % nákladů. A to už stojí za přemýšlení.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>