Vyplatí se ještě investice do solární energie?

Vyplatí se ještě vůbec pořizovat solární elektrárnu? Kolik taková malá domácí elektrárna stojí a jaká je předpokládaná návratnost investice? Spočítali jsme výnosy modelové solární elektrárny.

V tomto roce se očekává pokles výkupních cen elektrické energie vyrobené sluncem až o jednu polovinu.  Můžeme tedy říci, že investovat do fotovoltaických panelů už nebude výhodné. Bude to přímo rizikové. Na základě dat, která uvádí Český energetický úřad, si můžeme udělat malé srovnání.

V roce 2008 jsme si mohli solární panel o 1 Wp špičkového výkonu koupit za 150 korun.

V roce 2009 jeho cena klesla o dvacet procent a v roce 2010 o dalších dvacet procent.

V roce 2011 se tento trend nezměnil a cena klesla dokonce o třicet procent. V roce 2012 tak bylo možné koupit stejný panel jako v roce 2008 pouze padesát korun. Pro člověka, který se rozhodl podnikat v solární energetice, to byly dobré zprávy. Výkupní cena energie totiž klesal pouze o pět procent ročně.

Budeme-li chtít pořídit si malou elektrárnu na střechu, kdy za průměrný výkon pro střešní elektrárnu je považován výkon 5 kWp, tak nás instalace bude stát cca 250 000 až 300 000 korun.

Budou-li optimální slunečné podmínky a elektrárna bude po celý rok fungovat na plný výkon (což se téměř jistě nestane), tak ročně vyrobí energii za 28 000 korun (při cenách roku 2013). Odečíst musíme ještě daň a nezapomenout na to, že výkupní ceny se budou dále snižovat. Investice je tedy stále návratná někde kolem 6-7 let, což není z ekonomického pohledu špatné. V příštích letech se však bude situace postupně zhoršovat.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>