Jak ohřát vodu v paneláku

V poslední době jsme stále častěji svědky, že sdružení vlastníků bytových jednotek, případně bytové družstvo, se nedohodnou z dodavatelem tepla a zřídí si vlastní kotelnu. Vyplatí se to? Již několik let platí, že centrální zdroj vytápění není tím nejefektivnějším způsobem. Jaké jsou tedy možnosti? Způsobů je několik. Může se jednat o cirkulaci teplé vody, lokální ohřev vody, tepelné čerpalo, sluneční elektrárna.

Pokud někdo mluví o úspoře energie v panelových domech, tak téměř vždy mluví pouze o zateplení. Výraznou úsporu energie však může přinést i změna způsobu ohřívání vody. Pokud panelový dům není zateplen, pak na ohřev vody je spotřebováno asi 15 % energie, je-li však zateplen, pak se na ohřev vody spotřebuje až 40 % celkové energie spotřebované v panelovém domě.

Jedním ze způsobů jak ušetřit energie na ohřev je šetřit vodou. V domovních rozvodech se kvůli netěsnosti ztratí až 5 % vody. Je tedy dobré rozvody dobře izolovat. Možností je také ve všech bytech instalovat úsporné výtokové armatury. Nejvíce teplé vody se spotřebuje v době ranní a večerní špičky. Mimo tuto dobu nemusí být ohříváno takové množství vody.

Úsporu mohou přinést akumulační ohřívače instalované v jednotlivých bytech, které jsou doplněné průtokovým ohřívačem v kuchyni. Návratnost je přibližně 40 let. Pokud se vlastníci bytů dohodnou na zachování centrálního zdroje tepla, pak je vhodné kotelnu modernizovat. Možností je pořídit novější a úspornější kotle, případně instalovat teplené čerpadlo. To samozřejmě pouze tam, kde na to jsou vhodné podmínky.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>