Jak ohřát vodu v paneláku

V poslední době jsme stále častěji svědky, že sdružení vlastníků bytových jednotek, případně bytové družstvo, se nedohodnou z dodavatelem tepla a zřídí si vlastní kotelnu. Vyplatí se to? Již několik let platí, že centrální zdroj vytápění není tím nejefektivnějším způsobem. Jaké jsou tedy možnosti? Způsobů je několik. Může se jednat o cirkulaci teplé vody, lokální ohřev vody, tepelné čerpalo, sluneční elektrárna.

Pokud někdo mluví o úspoře energie v panelových domech, tak téměř vždy mluví pouze o zateplení. Výraznou úsporu energie však může přinést i změna způsobu ohřívání vody. Pokud panelový dům není zateplen, pak na ohřev vody je spotřebováno asi 15 % energie, je-li však zateplen, pak se na ohřev vody spotřebuje až 40 % celkové energie spotřebované v panelovém domě.

Jedním ze způsobů jak ušetřit energie na ohřev je šetřit vodou. V domovních rozvodech se kvůli netěsnosti ztratí až 5 % vody. Je tedy dobré rozvody dobře izolovat. Možností je také ve všech bytech instalovat úsporné výtokové armatury. Nejvíce teplé vody se spotřebuje v době ranní a večerní špičky. Mimo tuto dobu nemusí být ohříváno takové množství vody.

Úsporu mohou přinést akumulační ohřívače instalované v jednotlivých bytech, které jsou doplněné průtokovým ohřívačem v kuchyni. Návratnost je přibližně 40 let. Pokud se vlastníci bytů dohodnou na zachování centrálního zdroje tepla, pak je vhodné kotelnu modernizovat. Možností je pořídit novější a úspornější kotle, případně instalovat teplené čerpadlo. To samozřejmě pouze tam, kde na to jsou vhodné podmínky.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>