Financujte rekonstrukci domu z budoucích úspor

Jste majitelem bytového domu? Chtěli byste vyměnit okna a zateplit dům, ale nemáte potřebné finanční prostředky? Nevadí. Můžete využít metodu financování EPC. Metoda EPC je způsob financování opatření na snížení energetické náročnosti budov pomocí splátek z úspor.

Jak to funguje?

Jestliže chce majitel nemovitosti provést rekonstrukci topení, klimatizace, vyměnit okna, zavést opatření na úsporu vody, může využít finanční model Energy Performance Contracting (EPC). Díky tomuto finančnímu modelu je možné provést úsporná opatření a zaplatit je až později z dosažených úspor.

Pravda je, že tento model je dosažitelný zatím pouze pro majitelé větších objektů, jako jsou bytové domy, školy, nemocnice, atd. Uveďme si příklad. Bytové družstvo v panelovém domě má vysoké náklady na energie. Družstvo se tak domluví s energetickou společností, že za něj zateplení zaplatí. Po provedení zateplení má nižší náklady na energie a z ušetřených peněz platí splátky energetické společnosti. Na přesných podmínkách, jako je doba splatnosti, se musí vždy domluvit oba dva subjekty.

Tento finanční model se objevil v 70. letech 20. století v USA. Do České republiky se dostal v roce 1993. Dnes je metoda EPC rovněž způsobem obnovy státního majetku, který schválilo Ministerstvo financí ČR. Využívá se zejména pro budovy divadel, škol, nemocnic, sportovních budov a průmyslových podniků. Celková proinvestovaná částka již přesáhla 4 miliardy korun.

Pro malé rodinné domy se tato metoda zatím nepoužívá a pravděpodobně používat ani nebude. Nicméně pro takový panelový dům už dostupná je a představuje velmi výhodný způsob financování rekonstrukce domu. Přemýšlíte-li o využití modelu financování EPC, kontaktujte Ministerstvo financí ČR, případně svého dodavatele energií.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>