Jak vybrat přímotop

V zimě je téma vytápění více než na místě. Možná jste na tom podobně jako já. Bydlíte ve starém domě, kde se nikdy nepředpokládalo, že by se v některých místnostech kdy topilo. Případně jen vaše topení prostě nedokáže v zimě vytopit celý dům? Pak přijdou na řadu přímotopy. Ovšem jak je vybrat? Pokusíme se vám v následujícím článku poradit.

teplo_ponozky

Kam ho dáme? 

Před pořízením přímotopu si musíte především položit otázku, v jakém prostředí bude tento přímotop instalován? Na základě odpovědi pak vybrat vhodný přístroj. Ne každý přímotop je totiž vhodný například do prašného prostředí, případně do koupelny atd. Také musíte vědět, jestli chcete v místnosti přitápět k současnému topnému systému, nebo místnost jen vyhřívat, aby na zimu nepromrzla.

Proč jej chceme?

Pokud toto víte, tak můžete vyrazit na nákup přímotopu. Teď už víme, do jakého prostředí a k jakému účelu přímotop chceme. Zbývá tedy už jen vybrat dostatečně efektivní přístroj tak, abychom neprotopili roční příjem. Obecně se doporučuje vybírat mezi elektrickým přímotopem a plynovým topidlem. Existuje jich samozřejmě více, ale už nejsou tak efektivní a v úvahu samozřejmě musíme brát i snadnost manipulace a údržbu.

Jaký vybereme?

Nejširší výběr je jistě z elektrických přímotopů, kde můžete sehnat řadu modelů od těch nejlevnějších, které pořídíte za pár stovek v každém obchoďáku, až po ty, co stojí i několik desítek tisíc korun. Velkou výhodou elektrických přímotopů je, že mají bezprašný provoz. Jsou tak vhodné pro alergiky. Navíc prostor i osoby v místnosti ohřívají velmi rychle. Nejefektivnější v poměru cena výkon jsou elektrické přímotopy plněné olejem, který teplo dokáže velmi dlouho udržet. Vždy se však při koupi ptejte právě na energetickou účinnost a podle ní se rozhodujte.

Za zmínku ještě stojí plynové přímotopy. Ty však ve většině případů vyžadují plynovou bombu a toho se řada lidí obává. Kromě elektrického a plynového přímotopu můžete také pořídit přímotop na líh či biomasu, ale to už jsou spíše jen speciální záležitosti.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Přímotop napsal:

    Díky moc za článek, ale nemáte prosím nějakou radu, který přímotop konkrétně vybrat? Nebo alespoň jakou značku? Koukal jsem na internetová srovnání, ale vůbec se v tom nevyznám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>