Jak udržovat solární panely v zimě

Máte na střeše solární panely a nevíte si rady jak o ně pečovat během zimního období. Nevadí. V našem článku vám poradíme.

údržba solárního panelu v ziměDnes už naštěstí pominulo šílenství ze stavby fotovoltaických elektráren, a tak se jejich rozvoj vrátil k normálu. Dnes se budují zejména na střechách domů. A to je dobře, protože sem panely patří. Solární panel na střeše domu je totiž poměrně výhodnou investicí. Ovšem, aby tato investice byla opravdu výhodná a panel splnil všechny vaše očekávání, je potřeba věnovat patřičnou pozornost i údržbě panelů. Občas se dokonce doslechnete, že solární panely na střeše domu představují v zimě zvýšené riziko. Není tomu tak. Pokud je instalace panelu provedena odborně a je prováděna správná údržba, není se čeho bát.

Jen měkkým předmětem

V zimě je základním pravidlem odstranit z panelů napadaný sníh. To provádějte měkkým předmětem, například hadrem. Raději nepoužívejte ani smeták. Občas má totiž dost tvrdé chlupy a může panel poškodit. Vhodným způsobem je tedy smeták omotat hadrem a tím smést z panelu sníh. Tuto údržbu nemusíte provádět vždy, když napadne sníh, ale jen pokud sněhu napadne opravdu velké množství a tento sníh je mokrý a těžký. Za normálních podmínek totiž sníh z panelů sjede sám.

Bezpečnost především

Při této údržbě však pamatujte hlavně na bezpečnost. Už při instalaci panelů byste měli myslet na údržbu a na střechu instalovat chodníčky, po kterých se budete pohybovat. Vždy se ujistěte, že v místech, kam budete sníh ometat, nikdo nestojí.

Občas byste se měli ujistit, že na panelech není nadměrné množství ledu, které by je mohlo poškodit. Jinak jsou solární panely i v zimě na údržbu nenáročné.

J. H.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>