Jak využít sluneční energii?

Sluneční energie je obnovitelný zdroj, jehož prostřednictvím můžeme v domě svítit, ohřívat vodu, napájet spotřebiče, ohřát vodu v bazénu či zalévat zahradu. Díky Slunci můžeme zkrátka získat energii zdarma a byla by škoda toto opomíjet.

Jak toho využít? 

solarni-panely

Zahrada

Ať už vlastníte menší předzahrádku či velkou zahradu, v teplých měsících určitě oceníte solární sprchu. Pokud do ní nechcete investovat, jistě ji zvládnete sestavit svépomocí. Stačí vám sud, popřípadě barel, který natřete načerno, aby přitahoval slunce a připevníte k pevně ukotvenému kůlu. Vodu přivedeme do nádrže například přes hadicovou spojku. Ze zásobníku poté vytéká ohřátá voda přes sprchovou hlavici. Vodou se pak můžete na zahradě opláchnout, či třeba osprchovat psa.

Sluneční energii můžeme využít také pro ohřev vody ve venkovním bazénu. Pomoct nám v tom mohou solárně-termické kolektory, či fotovoltaické panely. Pokud netoužíte po vyhřáté vodě, ale neradi byste, aby vám voda v bazénu velmi vychladla, přikrývejte bazén solární plachtou, která pomáhá přes den vodu trochu ohřívat a v noci zpomaluje její ochlazování.

Podél příjezdové cesty, či podél terasy oceníte solární světla. Ta se přes den na slunci dobíjí a ve tmě energii promění ve světlo. Získáte tak zdarma velmi hezké a intimní osvětlení.

Domácnost

Slunce lze ale využít mnohem sofistikovaněji a využít jej lze v běžném provozu domácnosti. Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám je pro domácnosti dostupná sluneční elektrárna, kterou lze využít k svícení, provozu spotřebičů a třeba i ohřevu vody. Domácí sluneční elektrárnu můžete koupit, ale zručný kutil ji zvládne sestavit sám, a dokonce bez nutnosti stavebního povolení, pokud je tedy instalovaný výkon do 20 kW. V případě, že solární systém nebude připojen do rozvodné sítě, není třeba ani povolení distributora.

Na popularitě nabývají také fotovoltaické panely, které ve spojení s akumulátorem dostávají úplně jiný rozměr. Jejich výhodou je, že mohou v případě potřeby posloužit jako záložní zdroj. Jejich výhodou je možnost instalace prakticky kdekoli (na střechu domu, ale klidně i na balkón).

Pokud nechcete za solární řešení příliš utrácet a líbí se vám představa úspory, můžete začít třeba LED pásky. LED pásky s diodami jsou vhodné do kuchyňských linek, kde plnohodnotně nahradí bodové osvětlení, přitom ale mají spotřebu jen 12 až 24 voltů.

Jak využíváte solární energii vy?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>