Zimní údržba solárních panelů

Pořídit si solární panely je v dnešní době velmi výhodná investice. Mnoho lidí si však mylně myslí, že po přidělání panelů na střechu jejich domu končí všechny starosti. Není tomu tak. Solární panely samozřejmě nejsou bezúdržbovým systémem.

A i když jejich údržba není nikterak náročná, je potřeba občas nějakou tu údržbářskou práci provést. Jedině tak dosáhneme maximální efektivnosti. V zimních měsících je nejaktuálnějším problémem sníh.

Má se sníh ze solárních panelů odstraňovat a jakým způsobem?

Na první otázku je odpovědí samozřejmě ano. Sníh je potřeba ze slunečních panelů odstraňovat. Nepořídili jsme si je přece jen tak pro okrasu, ale chceme, aby nám vyráběly proud a to i v zimě. Je tedy nutné vždy po sněhové nadílce vylézt na střechu a sníh odklidit.

S tím byste měli počítat již při instalaci panelů a případně u nich zbudovat nějaký chodníček. Něco jako mají kominíci. Pamatujte však, že fotovoltaický panel má velice hladký povrch a tak se na něm sníh nedrží snadno. Další výhodou je pro vás skutečnost, že panely se při svém provozu mírně zahřívají. Sníh se tak po dopadu na panel často rozpustí.

Ovšem v případě větší sněhové nadílky stejně dojde k zapadání panelu sněhem. Pak tedy musíte na střechu a začít ometat. Nepoužívejte nic, co by mohlo povrch panelu poškodit. Nejlepší je jemný smeták. Možné je použít měkkou hadru na smetáku a tím sníh z panelů odstranit.

Nezapomeňte dbát na svoji vlastní bezpečnost i bezpečnost jiných. Vždy se ujistěte, že v prostorech pod panelem se nenachází žádný jiný člověk ani zvíře.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>