Rekonstrukce panelových domů

Většina panelových domů byla postavena v 60. letech minulého století z betonových dílů. Po celé České republice byl vystavěn nespočet panelových sídlišť. V dnešní době jsou panelové domy z těchto sídlišť  nevzhledné a nedokážou uspokojit ekonomické ani ekologické podmínky na život.

Proto se již většina majitelů nebo vlastníků rozhodla pro celkovou rekonstrukci svého panelového domu. Co vše díky rekonstrukci získat a co vše je její součástí, se dozvíte v následujícím článku.

Kdy začít s rekonstrukcí?

Současné panelové domy, které ještě neprošly celkovou rekonstrukcí, jsou většinou šedivé, zašlé a hlavně plná závad a nedokonalostí. Nejčastějšími vadami panelových domů bývá:

 • nedostatečná teplená izolace obvodového pláště
 • nedostatečná izolace oken a dveří
 • zatýkání skrz obvodový plášť
 • vznik plísní
 • narušené spáry mezi panely
Proč rekonstruovat?

Ze všeho nejdříve je potřeba, aby s rekonstrukcí souhlasil majitel domu nebo většina majitelů bytů. Dále přichází na řadu výčet všech položek nutné k opravě. Prioritou by měly být ty části, které ohrožují bezpečnost, které vyřeší havarijní stav domu nebo jednotlivých částí. Většinou se jedná o odstranění statických poruch nosných konstrukcí, rozvodů elektřiny a plynu, opravy výtahu nebo výtahové šachty.

Staré panelové domy již většinou nesplňují úplnou tepelnou izolaci. Dochází tak ke zbytečnému tepelnému úniku, který se značně projevuje na vytápění prostoru. Pokud bude probíhat rekonstrukce obvodového pláště domu, je nejprve potřeba provést tepelný audit. Ten dokáže určit místa, kde dochází k největším tepleným únikům. Navrhne a ekonomicky vyhodnotí nejvýhodnější variantu k zajištění optimální spotřeby energie.

Na základě vyhodnocení energetického auditu se pak postupují potřebné kroky. Nejčastěji dochází k únikům tepla, kvůli netěsnosti oken a dveřím, staré střešní krytině a netěsnosti střechy. Celková rekonstrukce takového rozsahu sníží energetický únik a celkovou energetickou náročnost domu. Nálady na teplo se tak dají zmenšit až o 45%.

Financování

Při kompletní rekonstrukci, která je financována úvěrem, od banky nebo stavební spořitelny, je možné využít státní úrokové dotace v rámci Programu PANEL a snížit tak úrokové sazby o 4% ročně. Program PANEL je určen pro:

 • společenství vlastníků jednotek
 • stavební bytová družstva
 • družstva vlastníků jednotek
 • obce a města
 • developerským společnostem
 • kombinací všech předchozích

Možnost jak získat potřebné finance na rekonstrukci panelového domu je také možnost získat dotaci z fondů Evropské Unie určených na opravy silně poškozených panelových domů.

Díky rekonstrukci panelového domu se dosáhne nejen nižších nákladů na vytápění a domů bude bezpečnější, ale díky zásahům lze zvýšit celkovou hodnotu domu, prodloužit jeho životnost, ochranu proti hluku.

Zvýšit tak kvalitu bydlení a v neposlední řadě zlepšit estetiku domu. Celková rekonstrukce panelových domů je spojena i s novu fasádou, kde je na výběr ze široké barevné škály, různých vzorů a motivů. Díky tomu současná panelová sídliště nepůsobí šedě a nemoderně.

 

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

 1. Šárka Kadlečková napsal:

  Dobrý den, hledáme někoho na kompletní opravu panelového domu plus vyřízení úvěru, děkuji Kadlečková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>