Pouliční lampa fungující na vítr a slunce

Na Pyrenejském poloostrově uvedli po čtyřech letech zkoušek a bádání do provozu signalizační a osvětlovací zařízení městské veřejné dopravy. Výzkumný pracovník Ramon Bargalló vynalezl kombinovanou jednotku, která elektřinu pro provoz semaforů či světel získává ze slunce a větru.

Novinka se natolik líbí, že o ni projevilo zájem mnoho měst. O první autonomní sloupy osvětlení se zatím hlásí města Sant Boi de Llobregat, Girona, dále přístav Huelva a několik měst v Andalusii.

Signalizační či osvětlovací zařízení, které bude dohlížet na bezpečnost dopravy a jeho provoz se přitom neváže na rozvodnou síť, je v podstatě jednoduchý koncept. Na začátku ale byly obavy o vyrovnání s nedostatkem větrných poryvů a o fungování za tmy.

Bargalló proto nejprve zkombinoval dva modely, malou vertikální větrnou elektrárnu a solární panel doplněný o baterii, a vše otestoval. Výsledky byly velice příznivé. Samotný vítr totiž dokáže udržet v provozu osvětlení či semafor i při velmi malé intenzitě.

V rámci dalších praktických návrhů Bargalló původní prototyp diverzifikoval na dva typy podle vlastní funkce: klasický semafor a také desetimetrový sloup „stromu“ pouličního osvětlení, oba pak díky solárním panelům a větrné elektrárny bez nutnosti připojení k síti.

Větrná turbína systému učiní v závislosti na intenzitě větru 10 až 200 otáček za minutu, při provozu na maximum je schopna generovat až 400 wattů. Elektronický kontrolní systém pak zajišťuje tok energie mezi solárním panelem, turbínou, baterií a vlastním světlem.

Aby generátor začal pracovat, stačí v zásadě jen poryvy větru o síle1,7 metru. I při této nízké intenzitě větru se získá dost energie na to, abych bylo možné zajistit provoz osvětlení po dobu šesti nocí, bez dalšího větru či slunečního záření.

V průběhu letošního roku by mělo být vyrobeno až 700 takových lamp.

S. Š.
zdroj: sciencedaily.com
foto: upc.edu

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Honza napsal:

    Tady existuje už něco podobného. Nedávno jsme to jako obec zakoupili na zkoušku a jsme nadmíru spokojeni. Systém sám pozná když se venku sešeří a začne svítit. Svítí na 30% výkon a když zaznamená pohyb tak se asi na minutu rozsvítí na plný výkon. Pokud se osvědčí tak nebudeme muset do nových satelitů tahat vedení. Což by bylo celkem fajn. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>