Eiffelova věž vyrábí elektřinu!

Eiffelovu věž může lidstvo obdivovat již od roku 1899, kdy byla odhalena. Od tohoto roku se stala symbolem hlavního města a kdo nebyl během pobytu v Paříži na Eiffelově věži, jako by v Paříži nebyl.

Ve Francii se ale rozhodli jít s dobou a rozhodli se věž multifunkčně využít. A tak dnes věž neslouží jen jako rozhledna, ale současně jako elektrárna.

Během loňského roku totiž Eiffelova věž prošla renovací a na nad druhé podlaží ve výšce přes 120 metrů byly nainstalovány dvě větrné turbíny.

Obě turbíny by měly vyrobit 10MWh elektřiny ročně. Od běžných turbín se tyto liší tím, že jsou vhodné pro městské prostředí, kde je rychlost větru nižší, ale přitom velmi proměnlivá.

Instalace větrných turbín na Eiffelovu věž je významná, přesto že množství vyrobené energie není nijak závratné. Jde spíše o symbolickou zprávu světu o tom, že obnovitelné zdroje energie a výroba elektřiny z větru bude v blízké budoucnosti stále důležitější.

Turbíny jsou natřeny speciálním nátěrem tak, že zcela splynuly se zbytkem věže a jsou takřka neviditelné. Jsou i méně hlučné než ostatní turbíny, takže výroba elektřiny je tichá a v okolí nepostřehnutelná.

Nejedná se o první snahu Francie ukázat věž v jiném světle. U příležitosti 120. výročí stavby Eiffelovy věže v roce 2009 byla věž „oblečena“ do 400 LED panelů, které vytvořily naprosto unikátní světelnou show.

Eiffelova věž se během déle než století stala světovou kulturní ikonou.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>