Energie z nitra hvězd

Doba, kdy dojdou fosilní paliva, je stále blíže. Vědci po celém světě se snaží najít řešení. Nápadů je mnoho a jsou v různém stupni rozpracování. V dnešním článku se budeme zabývat projektem, který by mohl energetické problémy vyřešit jednou pro vždy. Jedná se využití stejné energie, která vzniká v nitru hvězd. Jedná se o termojadernou fůzi.

Lidstvo termojadernou fůzi využívá již od počátku své existence. Samozřejmě nevědomky. Termojaderných fůzí je totiž celá řada. Tyto reakce zažehly naše Slunce a vytvořily všechny prvky našeho světa.

Jak již bylo uvedeno výše, termojaderných fůzí je celá řada. Všechny však mají společné, že se jedná o slučování atomů, jehož výsledkem je velké množství energie. Problémem je napodobení podmínek uvnitř hvězd. Uvnitř hvězd jsou obrovské teploty a veliké tlaky. Tyto podmínky není jednoduché na Zemi napodobit. Je potřeba vybrat vhodné druhy těchto reakcí.

Vědci si už přitom vybrali. Vsadili na slučování izotopů vodíku deuteria s tritiem. I pro tento druh termojaderné fůze je však základní podmínkou dosáhnutí teploty v řádech stovek milionů stupňů. Existují dva způsoby, jak takovéto teploty dosáhnout. První spočívá v zahřívání plazmatu ve speciálních nádobách, které se nazývají tokamaky. Druhá metoda využívá velmi výkonných laserů. V tomto případě se ze směsi deuteria a tritia vytvoří malé peletky.

Tyto peletky se umístí do speciálního zařízení, kde na ně míří velmi výkonné lasery. Tyto lasery vytvoří potřebnou teplotu milionů stupňů celsia, dojde k obrovskému stlačení těchto vlastně palivových tablet a tím k vyvolání termojaderné fůze. Další postup by byl podobný jako u dnes stojících jaderných elektráren. Vzniklé teplo by bylo odebráno z reaktorové komory chladícím médiem a přivedeno k turbínám s generátorem.

Nevýhody jsou však podobné jako u dnešních jaderných elektráren. Musí se vyřešit problémy s manipulací s palivem, ochrana před zářením, problémy s chlazením. Řadu problémů má i samotné provedení termojaderné fůze. Zatím se podařilo vytvořit laserový puls o době trvání 25 nanosekund. Nedaří se tak udržet podmínky potřebné pro termojadernou fůzi po nutnou dobu.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>