Energie z nitra hvězd

Doba, kdy dojdou fosilní paliva, je stále blíže. Vědci po celém světě se snaží najít řešení. Nápadů je mnoho a jsou v různém stupni rozpracování. V dnešním článku se budeme zabývat projektem, který by mohl energetické problémy vyřešit jednou pro vždy. Jedná se využití stejné energie, která vzniká v nitru hvězd. Jedná se o termojadernou fůzi.

Lidstvo termojadernou fůzi využívá již od počátku své existence. Samozřejmě nevědomky. Termojaderných fůzí je totiž celá řada. Tyto reakce zažehly naše Slunce a vytvořily všechny prvky našeho světa.

Jak již bylo uvedeno výše, termojaderných fůzí je celá řada. Všechny však mají společné, že se jedná o slučování atomů, jehož výsledkem je velké množství energie. Problémem je napodobení podmínek uvnitř hvězd. Uvnitř hvězd jsou obrovské teploty a veliké tlaky. Tyto podmínky není jednoduché na Zemi napodobit. Je potřeba vybrat vhodné druhy těchto reakcí.

Vědci si už přitom vybrali. Vsadili na slučování izotopů vodíku deuteria s tritiem. I pro tento druh termojaderné fůze je však základní podmínkou dosáhnutí teploty v řádech stovek milionů stupňů. Existují dva způsoby, jak takovéto teploty dosáhnout. První spočívá v zahřívání plazmatu ve speciálních nádobách, které se nazývají tokamaky. Druhá metoda využívá velmi výkonných laserů. V tomto případě se ze směsi deuteria a tritia vytvoří malé peletky.

Tyto peletky se umístí do speciálního zařízení, kde na ně míří velmi výkonné lasery. Tyto lasery vytvoří potřebnou teplotu milionů stupňů celsia, dojde k obrovskému stlačení těchto vlastně palivových tablet a tím k vyvolání termojaderné fůze. Další postup by byl podobný jako u dnes stojících jaderných elektráren. Vzniklé teplo by bylo odebráno z reaktorové komory chladícím médiem a přivedeno k turbínám s generátorem.

Nevýhody jsou však podobné jako u dnešních jaderných elektráren. Musí se vyřešit problémy s manipulací s palivem, ochrana před zářením, problémy s chlazením. Řadu problémů má i samotné provedení termojaderné fůze. Zatím se podařilo vytvořit laserový puls o době trvání 25 nanosekund. Nedaří se tak udržet podmínky potřebné pro termojadernou fůzi po nutnou dobu.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>