Odhalte ty největší žrouty energie u vás doma. Vyplatí se to!

Máte obavy z příliš vysokých účtů za elektřinu? Není nic jednoduššího, než si celkovou spotřebu domácnosti vypočítat předem. Získáte alespoň přibližnou představu a dost možná odhalíte elektrospotřebiče, které vaše vyúčtování zbytečně prodražují.

elektrina

Je čas začít šetřit 

Průměrná domácnost v České republice zaplatí za elektřinu od 10 do 15 tisíc ročně. Vývoj cen elektřiny nenasvědčuje tomu, že by se tato částka měla snížit, ba naopak. O to víc dává smysl začít nad vyúčtováním přemýšlet a již nyní podniknout kroky k tomu, aby spotřeba elektřiny u vás doma klesla. Pochopitelně můžete začít méně topit, poctivě zhasínat a prát pouze jednou týdně, nicméně tyto změny se na konečných číslech zpravidla neprojeví tak výrazně, jak jste si představovali. Na co se tedy zaměřit?

Od staré pračky po herní počítač

Na každém elektrospotřebiči najdete číselný údaj o příkonu ve Wattech (W). Příkon vás informuje o tom, kolik Wattů spotřebuje daný přístroj za hodinu provozu. Jinými slovy úsporná 15 W žárovka si za dvě hodiny svícení řekne o 30 W. Běžný počítač má příkon kolem 100 W, herní i 400 W. Když si sečtete příkon všech zařízení v domácnosti v kombinaci s délkou jejich provozu v hodinách, snadno si dokážete vypočítat, na kolik vás provoz domácnosti vyjde.

Počty vám výrazně usnadní energetický štítek. Ten najdete na každé pračce, myčce, televizoru, vysavači apod. Na štítku se nachází odhadovaná roční spotřeba elektřiny v kWh a energetická třída. Pro nejúspornější spotřebiče je určena třída A+++, nejméně úsporné jsou označeny třídou G.

Rozdíly jsou opravdu velké

Při výběru nového spotřebiče si energetickou třídu určitě pohlídejte. Investice do moderního a úsporného vybavení se vám vrátí. Nevěříte? Cena elektřiny pro domácnosti se v průměru pohybuje kolem 3,8 Kč za kWh. Podívejte se, kolik si připlatíte u staré pračky:

  • Pračka energetické třída A+++ spotřebuje za rok 100 kWh, provoz za rok orientačně stojí 380 Kč.
  • Pračka energetické třída B spotřebuje za rok 150 kWh, provoz za rok orientačně stojí 570 Kč.

Rozdíl mezi nejúspornější pračkou a modelem třídy B je skoro 200 Kč za rok. To určitě není malá částka a na totožnou situaci narazíte také u všech dalších spotřebičů. S výměnou se vyplatí začít u přístrojů, které jsou často v provozu. Nepřesluhuje vaše lednice? A co taková televize v obývacím pokoji?

Neplaťte víc, než skutečně musíte

Mezi hlavní tipy, jak ušetřit za elektřinu, patří správné návyky, úsporné spotřebiče a změna dodavatele. Proces změny dokáže být překvapivě rychlý a jednoduchý. Určitě z něj nemusíte mít obavy. Naopak je skvělé zjistit, že za stejné služby můžete jinde a již brzy platit méně. Tak neváhejte a udělejte první krok směrem k nižším účtům za elektřinu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>