3 tipy, jak ušetřit na energiích v domácnosti

Chystáte se v letošním roce pořídit nové bydlení nebo rekonstruovat do stávající? Pak jistě budete muset vyřešit otázku energií. Čím budete topit a čím ohřívat vodu, abyste v domácnosti ušetřili na energiích?

Ohřev vody

V domácnosti spotřebujete na ohřev vody přibližně 20 % z celkové spotřeby energie. To už se vyplatí přemýšlet nad tím, jak ohřívat vodu. Jak zajistit, aby byla k dispozici tehdy, když ji potřebujete? Otázku nám vyřeš kvalitní ohřívač vody.

Obecně se do bytu doporučuje průtokový ohřívač a do rodinného domu zásobníkový. Nelze to však brát jako dogma.

Průtokový ohřev se vyplatí tehdy, když mnoho odběrných míst a velkou vanu. Naopak zásobníkový ohřívač ohřívaný kotlem je vhodný ve větších domácnostech, tedy tam, kde se předpokládá větší odběr teplé vody.

Rozhodnete-li se pro zásobníkový ohřívač, musíte vybrat jeho velikost. Ta závisí na počtu odběrných míst a velikosti vany. Určitě si tak nejprve vyberte do koupelny vanu a teprve zásobník. Velikost by měla být taková, abyste zvládli naplnit vanu a by ještě zbylo například na umytí nádobí. Důležité je také si ohlídat, za jak se voda v zásobníku opět ohřeje.

Tip: Ohřívače vody instalujte co nejblíže místu, kde vodu budete odebírat.

dum_energie

Vytápění 

Další zásadní otázkou je zdroj tepla. Elektřina nebo plyn? Elektřina je v našich domovech naprostou samozřejmostí, proč ji nevyužít také pro vytápění? Topení elektřinou je díky jednoduchosti na přípravu, montáž i obsluhu, nízkým pořizovacím nákladům a v případě podlahového topení i míře komfortu, který přináší, ve stále větší oblibě.

Mnohdy slýcháme, že u vytápění elektřinou se nedoplatíme, ano, platí, ale jen u domů vlhkých, nezateplených, špatně větraných bez kvalitní regulace vzduchu. Naopak u dobře zateplených domů a domech úsporných a nízkoenergetických lze naopak při vytápění elektřinou hovořit o úspoře.

Je-li u domu přípojka zemního plynu, mnohdy není co řešit. Moderní kondenzační plynové kotle jsou totiž efektivním a úsporným řešením pro majitele bytů i rodinných domů. V současné době, kdy jsou ceny plynu velmi příznivé, je tento způsob topení nejen komfortní, ale také poměrně levný. Při výběru kotle je třeba si klást otázky: Jak velké jsou vytápěné plochy? Jaké jsou tepelné ztráty vašeho domu či bytu? Kolik teplé vody chcete mít k dispozici? Bude kotel součástí obytného prostoru a měl by splňovat také estetická kritéria? Odpovědi na tyto otázky hledejte u renomovaných výrobců.

„Naše společnost se podobnými otázkami zabývá po celá desetiletí. Širokou nabídku našich modelů přizpůsobujeme velké variabilitě potřeb a v důsledku toho nabízíme plynové kotle, které optimálně vyhoví vašim potřebám – stacionární nebo závěsný, s průtokovým ohřevem, kotel se zásobníkem vody – ať již s externím, nebo s integrovaným vrstveným zásobníkem, moderním designem, snadnou obsluhou, jakož i s možností jeho doplnění ekologickým solárním systémem,“ říká obchodní zástupce ze společnosti Wolf.

Do správně navržené topné soustavy také ke kotli připojit i doplňkový zdroj tepla jako krb, či krbová kamna nebo solární kolektory, případně v budoucnosti plynový kotel úplně nahradit jiným druhem vytápění.

Osvětlení

Nezapomínejte na osvětlení. K úsporám vám mohou dopomoct nová LED svítidla. Nahradíte-li klasické žárovky např. úspornými LED žárovkami, při stejné kvalitě osvětlení ušetříte minimálně 80% energie. LED žárovky vyjdou při nákupu dráž, nicméně mají mnohonásobně delší životnost než klasické žárovky (uvádí se až 18 krát).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>