3 tipy, jak ušetřit na energiích v domácnosti

Chystáte se v letošním roce pořídit nové bydlení nebo rekonstruovat do stávající? Pak jistě budete muset vyřešit otázku energií. Čím budete topit a čím ohřívat vodu, abyste v domácnosti ušetřili na energiích?

Ohřev vody

V domácnosti spotřebujete na ohřev vody přibližně 20 % z celkové spotřeby energie. To už se vyplatí přemýšlet nad tím, jak ohřívat vodu. Jak zajistit, aby byla k dispozici tehdy, když ji potřebujete? Otázku nám vyřeš kvalitní ohřívač vody.

Obecně se do bytu doporučuje průtokový ohřívač a do rodinného domu zásobníkový. Nelze to však brát jako dogma.

Průtokový ohřev se vyplatí tehdy, když mnoho odběrných míst a velkou vanu. Naopak zásobníkový ohřívač ohřívaný kotlem je vhodný ve větších domácnostech, tedy tam, kde se předpokládá větší odběr teplé vody.

Rozhodnete-li se pro zásobníkový ohřívač, musíte vybrat jeho velikost. Ta závisí na počtu odběrných míst a velikosti vany. Určitě si tak nejprve vyberte do koupelny vanu a teprve zásobník. Velikost by měla být taková, abyste zvládli naplnit vanu a by ještě zbylo například na umytí nádobí. Důležité je také si ohlídat, za jak se voda v zásobníku opět ohřeje.

Tip: Ohřívače vody instalujte co nejblíže místu, kde vodu budete odebírat.

dum_energie

Vytápění 

Další zásadní otázkou je zdroj tepla. Elektřina nebo plyn? Elektřina je v našich domovech naprostou samozřejmostí, proč ji nevyužít také pro vytápění? Topení elektřinou je díky jednoduchosti na přípravu, montáž i obsluhu, nízkým pořizovacím nákladům a v případě podlahového topení i míře komfortu, který přináší, ve stále větší oblibě.

Mnohdy slýcháme, že u vytápění elektřinou se nedoplatíme, ano, platí, ale jen u domů vlhkých, nezateplených, špatně větraných bez kvalitní regulace vzduchu. Naopak u dobře zateplených domů a domech úsporných a nízkoenergetických lze naopak při vytápění elektřinou hovořit o úspoře.

Je-li u domu přípojka zemního plynu, mnohdy není co řešit. Moderní kondenzační plynové kotle jsou totiž efektivním a úsporným řešením pro majitele bytů i rodinných domů. V současné době, kdy jsou ceny plynu velmi příznivé, je tento způsob topení nejen komfortní, ale také poměrně levný. Při výběru kotle je třeba si klást otázky: Jak velké jsou vytápěné plochy? Jaké jsou tepelné ztráty vašeho domu či bytu? Kolik teplé vody chcete mít k dispozici? Bude kotel součástí obytného prostoru a měl by splňovat také estetická kritéria? Odpovědi na tyto otázky hledejte u renomovaných výrobců.

„Naše společnost se podobnými otázkami zabývá po celá desetiletí. Širokou nabídku našich modelů přizpůsobujeme velké variabilitě potřeb a v důsledku toho nabízíme plynové kotle, které optimálně vyhoví vašim potřebám – stacionární nebo závěsný, s průtokovým ohřevem, kotel se zásobníkem vody – ať již s externím, nebo s integrovaným vrstveným zásobníkem, moderním designem, snadnou obsluhou, jakož i s možností jeho doplnění ekologickým solárním systémem,“ říká obchodní zástupce ze společnosti Wolf.

Do správně navržené topné soustavy také ke kotli připojit i doplňkový zdroj tepla jako krb, či krbová kamna nebo solární kolektory, případně v budoucnosti plynový kotel úplně nahradit jiným druhem vytápění.

Osvětlení

Nezapomínejte na osvětlení. K úsporám vám mohou dopomoct nová LED svítidla. Nahradíte-li klasické žárovky např. úspornými LED žárovkami, při stejné kvalitě osvětlení ušetříte minimálně 80% energie. LED žárovky vyjdou při nákupu dráž, nicméně mají mnohonásobně delší životnost než klasické žárovky (uvádí se až 18 krát).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>