Německo spustí 20 příbřežních větrných elektráren

Němci budou investovat 30 miliard euro do stavby 20 nových větrných elektráren. Evropská komise totiž Německu schválila záměr investovat v přepočtu asi 810 miliard korun do stavby dvou desítek nových příbřežních větrných farem.

Všech dvacet větrných farem by mělo fungovat nejpozději do roku 2019. V Severním moři jich bude stát 17, zbylé 3 pak v Baltském moři, celkově nabídnou výkon 7000 MW.

Konec jaderných elektráren 2022

Výstavba nových elektráren potvrzuje již dříve avizovaný plán odstavit do roku 2022 v zemi všechny jaderné elektrárny a utlumit výkon uhelných elektráren. Německo se tak chce v budoucnu soustředit jen na obnovitelné zdroje energie a chce v této oblasti zůstat evropským lídrem.

Kromě závislosti na dovozu fosilních paliv, a tím i zvýšení energetické bezpečnosti, je cílem našich západních sousedů i celková decentralizace energetiky.

K dnešnímu dni disponuje Německo více než 40 GW výkonu instalovaného ve větrných elektrárnách. Většina z nich je umístěna na pevné zemi. Pouze 258 z nich je pak v příbřežních oblastech moří.

Očekává se, že nově schválené farmy budou schopny ročně vyrobit až 28 TWh elektřiny. Pro lepší orientaci – jaderná elektrárna Temelín za rok vyrobí asi 15 TWh.

S. Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>