Modernizace veřejného osvětlení – na co se zaměřit?

Častým problémem obcí a měst bývá technický stav stávajícího veřejného osvětlení z hlediska použitých světelných zdrojů nebo průměrného stáří soustav veřejného osvětlení. Mnoho obcí tak musí začít tento problém řešit. Možným řešením může být inteligentní osvětlení. Vždyť výhodami LED osvětlení je úsporný provoz, nízká teplota světelného zdroje, dlouhá životnost a moderní vzhled.

Na co by se měla samospráva obcí, jejichž veřejné osvětlení již něco pamatuje, zaměřit? Pojďme se na to alespoň ve zkratce podívat v dnešním článku.

Úsporné veřejné LED osvětlení je úspornou a důstojnou náhradou za výbojkové veřejné osvětlení. Díky LED osvětlení lze dosáhnout až 70% úspory energií, v závislosti na konkrétních výbojkách, výšce zavěšení a typu LED.

Při výběru svítidel veřejného osvětlení je zapotřebí nechat si zpracovat kvalitní technicko-ekonomickou rozvahu pro každý individuální projekt a na jeho základě rozhodnout o investici.

Při výběru dodavatele LED veřejného osvětlení je potřeba dát si pozor, zda tato svítidla mají platnou certifikaci pro použití v EU a samozřejmě je třeba i ohlídat technické vlastnosti a záruky.

Je dobré tak sledovat, jak dlouhou dobu případní dodavatelé na trhu působí a zda kvalita jejich svítidel je prověřena relevantním měřením z reálného provozu. Je třeba se s dodavatelem nového osvětlení důkladně seznámit, a to po všech stránkách. Nebojte se zajímat se o zdánlivé maličkosti, jako o to, zda pracovníci používají ochranné prvky, zda jsou oděni do pracovních oděvů z ELSTROTE nebo do oděvů z tržnic (žádni zastupitelé obcí přece nechtějí uklidňovat obec po případném vážném úrazu jednoho z pracovníků). Zohledňujte, jak firma reaguje na vaše dotazy, jak dlouhou záruku poskytuje apod.

Je nutné také rozlišovat mezi běžným pouličním osvětlením a okrasným osvětlením exponovaných prostor ve městech.

Investice do LED technologie se může obcím na počátku prodražit, ovšem dobrým důvodem pro vyšší investici do této technologie, může být vzhled LED svítidel, který je většinou progresivní, moderní, a tato svítidla lze použít jako jakési designové prvky, což je vhodné především v parcích nebo na pěších zónách.

Instalace LED osvětlení není příliš složitá, zkušená firma zvládne osvětlit ulici za několik málo dní. Zapotřebí k tomu jsou kromě pracovníků jen speciální zdvihací plošiny. Za pár měsíců může být nově osvětlena celá obec.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>