Větrná energie

Jedete autem po silnici a kolem ní vidíte řadu stojících vysokých sloupů s vrtulí. Takový výhled z auta se nám i v podmínkách České republiky nabízí stále častěji. Větrná elektrárna je, nejen kvůli stále vysokým dotacím, více a více oblíbenějším způsobem výroby elektrické energie.

Česká republika sice není přímořský stát, nemá tak nejvhodnější lokalitu pro výstavbu větrných elektráren, kterou je mořské pobřeží. Přesto je i u nás dostatek vhodných míst. Z počátku se větrné elektrárny objevovaly zejména v horských oblastech a na vyvýšených místech. Technologie se však stále zdokonalovala a dnes je potřeba pro efektivní fungování větrné elektrárny průměrná rychlost větru 5 m/s. Můžeme tak vidět větrné elektrárny i v nížinách. Do budoucna se plánuje, že elektrická energie vyrobená pomocí větrných elektráren pokryje až 4 – 5 % potřeby elektrické energie v České republice.

Překážku činí veřejné mínění

Největší překážkou rozvoje výroby elektrické energii pomocí větru představuje v České republice veřejné mínění. Řada lidí se totiž obává nepříznivého vlivu větrných elektráren na životní prostředí, nadměrného hluku, který by produkovaly točící se listy vrtule a znehodnocení estetického působení krajiny. Vliv na estetiku krajiny a na krajinný ráz je samozřejmě velmi subjektivní. Ovšem pokud jde o další dva body, tak obavy nejsou na místě.

Hluk totiž neprodukují listy točící se vrtule, ale u starších typů elektráren jejich mechanická převodovka. Dnešní větrné elektrárny však tuto mechanickou převodovku již nemají a jejich provoz je o poznání tiší.

Dalším častým argumentem proti, je jejich nepříznivý vliv na životní prostředí, přesně negativní vliv na ptačí populace. Ani to se však nepotvrdilo. Žádná z provedených studií neprokázala, že by větrné elektrárny nějakým způsobem škodily ptákům.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>