Naučte svůj notebook efektivně využívat energii

Víte, že pár velmi jednoduchý triků může naučit váš notebook využívat energii mnohem efektivněji? Celkem až o 50 %. Možná se vám to zdá zbytečné, ale kromě toho, že můžete ušetřit několik stokorun měsíčně, můžete také výrazně prodloužit výdrž baterie svého notebooku.

Nejzákladnějším způsobem jak efektivněji notebookem využívat elektrickou energii je změnit nastavení displeje. Ztlumením podsvícení displeje lze ušetřit až 20 % elektrické energie.

Využíváte bezdrátového připojení k internetu? Děláte chybu. Nejen, že vás to stojí peníze, ale když není notebook připojen k elektrické síti, tak zbytečně snižujete výdrž své baterie. Připojení přes kabel je přitom rychlejší a stabilnější. Další věcí je, že řada notebooků vyhledává bezdrátovou síť i v místech, kde žádná není, nebo když nepotřebujete být online. Bezdrátový modul proto aktivujte vždy pouze v okamžiku, kdy se hodláte připojit k síti. Ušetřit tak můžete až 10 % elektrické energie.

 Dalších úspor dosáhnete správnou údržbou pevného disku. V první řadě se zbavte všech zbytečných programů, které jsou na pevném disku umístněny. Pravidelně provádějte kontrolu pevného disku. Jednak vyhledejte zbytečné soubory, ale především provádějte pravidelnou defragmentaci disku. Ušetřit můžete zhruba 5 % energie.

Největší množství elektrické energie však můžete ušetřit snížením spotřeby procesoru. Ten je totiž největším žroutem elektrické energie. Stačí, když  pomocí nabídky Ovládací panely nastavíte režim Adaptive. V tomto režimu bude procesor spotřebovávat energii jen, když bude využíván. Můžete tak ušetřit až 30 % elektrické energie.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>