Jak vybrat vhodné zateplení

Chystáte se zateplovat dům, ale nevíte jak na výběr vhodného zateplení? Na trhu je k sehnání několik desítek a možná i stovek tepelně-izolačních materiálů. Který je však ten nejvhodnější? Jakou tloušťku zvolit?

Předem je potřeba říct, že zateplení se bude lišit podle stáří domu. Obecně můžeme říci, že straší dům potřebuje větší tloušťku tepelně-izolační vrstvy. O materiálu se zmiňovat nebudeme. Záleží totiž jen na vašich finančních možnostech, který materiál si zvolíte. Materiály stejné kvalitativní úrovně se cenově příliš neliší. Důležitá je tloušťka izolace. Pokud bude izolace příliš slabá, nedostaví se kýžený výsledek. Pokud by byla izolace příliš tlustá, může se stát, že vám stejně budou plesnivět zdi.

Jak tedy na to?

Není problém si potřebnou tloušťku tepelné izolace vypočítat. Na internetu naleznete celou řadu návodů i počítačových programů, kam dosazujete pouze zjištěná čísla. Je samozřejmě potřeba znát několik základních věcí. Prvně se budete muset podívat na složení konstrukce vašeho domu. V případě, že máte k dispozici stavební plány to bude jednoduché. V opačném případě budete muset udělat vzorkovací sondy do konstrukce a už jde o náročnější operaci, kterou by měl provádět odborník. Až zjistíte všechny potřebné údaje jako jsou složení konstrukcí a tloušťka použitého materiálu, pak tyto hodnoty dosadíte do počítačového programu. Z něj dostanete vhodnou tloušťku izolační vrstvy. Pozor ovšem na různě tlusté zdi v domě. Některá zeď může mít totiž tloušťku třeba 0,5 m. Jiná však jen 0,2 m. Váš výpočet tedy bude pouze orientační. Přesné stanovení nechte na odbornících.

J.H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>