Většina z nás samozřejmě ví, že aby bylo praní co nejefektivnější, měla by se pračka zapínat až při naprostém naplnění. Avšak tipů, jak ušetřit při praní, je mnohem víc. Vyberte si z našeho článku a staňte se expertem na úsporné praní.
Značnou část peněz lze ušetřit již při nákupu pračky. Ceny jsou hodně rozdílné. Můžete mít doma pračku, kterou koupíte již za 6000 korun, ale také pračku za několik desítek tisíc. Investici dobře zvažte. Pračka by vám jednak měla sloužit několik let, ale také její provoz by měl být úsporný.
U levnějších modelů je cena snížena právě kvůli energetické náročnosti, která je vyšší. Za provoz tedy zaplatíte více peněz. Při nákupu se orientujte zejména podle spotřeby vody a energie. Mějte na paměti, že dražší pračka nutně nemusí být úspornější, než pračka levnější. Pračku nejvyšší energetické třídy můžete koupit i za deset tisíc korun.
Obecně ale všechny v současnosti dostupné modely šetří výrazně energií zejména oproti starým spotřebičům. Největší novinkou jsou tzv. parní pračky, které mnohdy dosahují až energetické třídy A++.
Při nákupu si ovšem musíte dát pozor na objem pračky, ze kterého se energetická třída počítá.
Model s 8kg náplní sice může dosáhnout na A++, ale v absolutních číslech spotřebuje více energie než 5kg typ zařazený „pouze“ do třídy A. Spotřebu energií si totiž vždy přepočítejte na objem bubnu pračky. Většinou se tedy počítá na 5 kg. Ideální je pak cena 5-8 korun za 5 kilogramů prádla. Dražší pračky také nabízejí řadu dalších funkcí. Ovšem zde pozor. Potřebujete určitě funkci nemačkání prádla? Každý takový program zvyšuje spotřebu energie.
J. H.