Tepelné čerpadlo – správná volba pro vaši peněženku

Jak mít doma teplo a přitom nezatížit peněženku je při rostoucích cenách energií čím dál tím častější otázka. Jasnou odpovědí je bezesporu tepelné čerpadlo. Pojďme se podívat proč.

Před samotným rozborem si ujasněme, o co jde. Vytápění tepelným čerpadlem je totižnapříklad oproti plynovému kotli pro některé stále novinkou. Principem tepelného čerpadlaje zpracování přírodního tepla, které získává ze země, vody nebo vzduchu a přenáší se do nemovitosti do ústředního topení, podlahového topení nebo k ohřevu vody. A právě už samotné využití přírodního tepla ukazuje na šetření nákladů, nemusíte být totiž závislí na odběru plynu nebo elektřiny (a jeho placení).

Jak již bylo zmíněno, tepelná čerpadla mohou odebírat teplo ze země, vody nebo vzduchu. Chcete vědět, jaké tepelné čerpadlo vybrat? V Čechách nejčastěji narazíte na čerpadla typu země-voda a vzduch-voda. Tepelná čerpadla země-voda odebírají teplo ze země, a to buď z hloubkového vrtu a nebo plošnéhozemního kolektoru. V prvém případě jde bezesporu o technicky a finančně náročnější záležitost, hloubkový vrt ale nepotřebuje velkou rozlohu zahrady. V druhém případě, tedy u zemního kolektoru, naopak potřebujete dostatečný prostor. Což však může splňovat ale i průměrně velká zahrada rodinného domu.

U druhého nejčastěji používaného tepelného čerpadla vzduch-voda je to jednoduché, můžete jej umístit skoro kamkoli. Toto tepelné čerpadlo dokáže vytápět dům i při velkých mrazech. Zdá se vám to neuvěřitelné? Pro důkaz nemusíme chodit daleko, například ve Švédskumá své tepelné čerpadlo prakticky každá novostavba.

A kde je to odlehčení peněženky? Po tom co jsme si probrali, o co jde, pojďme se podívat na čísla. Máme-li kupříkladu rodinný dům o průměrné tepelné ztrátě 12 kW a se spotřebou elektrické energie průměrně 4000 kWh za rok, investice bude vypadat

následovně. K zřízení vytápění plynem budete potřebovat přibližně 100 000 Kč, což znamená plynový kotel, plynová přípojka, komín a odborná montáž.

Rozhodnete-li se pro tepelné čerpadlo, budete muset vynaložit více, tedy přibližně 170 000 Kč, což zahrnuje tepelné čerpadlo a odbornou montáž. A teď přijde to nejdůležitější, tedy návratnost. Vytápění plynovým kotlem vás bude stát ročně přibližně 50 000 Kč a vytápění tepelným čerpadlem o celou polovinu méně! Rozdíl 25 000 Kč ročně je opravdu zásadní, za 3 roky se vám vrátí rozdíl investice a poté již ulehčujete své peněžence, tak jak jste chtěli.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>