Jarní údržba solárních panelů

Mezi lidmi panuje mylná představa, že solární panely jsou bez údržbové. Možná, že když jste si na svůj dům či zahradu nějaký ten solární panel nechali instalovat, tak vás instalační firma rovněž ubezpečovala, že žádná údržba není nutná. Ovšem není to tak úplně pravda. I solární panely potřebují čas od času vyčistit. Prach, který na ně usedá, totiž významně snižuje jejich efektivnost.

solarni system

Problém ovšem nedělá jen prach, ale také pyl z rostlin a ptačí trus. Ten je navíc velmi agresivní. Doporučuje se tak alespoň jednou za rok provést údržbu panelů. Pokud je plocha solárních panelů čistá, budou pracovat efektivněji. Dalším důvodem proč údržbu provádět je zvýšení životnosti panelů.

Čištění přitom není nikterak složité. Pokud máte jeden dva panely, úplně si vystačíte s nějakým měkkým hadříkem. Ten je nejlepší namočit například v jarové vodě. Ovšem jen velmi málo koncentrované. Nesmí se tvořit pěna. Touto namočenou hadrou panel prostě utřete. Použít můžete i mop. Nesmíte použít nic tvrdého, co by mohlo panel poškrabat, či jinak poškodit.

Občas se může stát, že se na panelu uchytí mech či plíseň. Ty stejně jako ptačí trus opatrně z panelu odstraňte. Opět něčím někým. Můžete použít například smeták, který má měkké chlupy. Pak panel opět utřete hadrou namočenou v jarové vodě.

Pokud máte panel umístěn na střeše, tak věnujte zvýšenou pozornost bezpečnosti práce. Pohybujte se jen na místech, kde je pohyb možný a dávejte pozor, aby vám nic neupadlo ze střechy dolů a nebyl tak ohrožen náhodný kolemjdoucí.

Takovou údržbu je doporučené provádět alespoň jednou za rok. Navíc, pokud budete chtít panel reklamovat, může být důvodem odmítnutí reklamace právě jeho nedostatečná údržba.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>