Jak změnit dodavatele energií

Blíží se chladné podzimní a následně zimní počasí a s tím jak venkovní teplota bude klesat, bude směrem dolů směřovat i teplota v místnostech. Neodvratně se tedy blíží topná sezóna. Je tak nejvhodnější čas k přemítání, zdali náhodou není vhodné změnit dodavatele energií. Jestli jste dlouhodobě nespokojeni se svým dodavatelem plynu či elektřiny, pak začněte pátrat po lepších nabídkách. Nevíte jak na to? Nebojte se. Dnešní článek vám poradí.

Jak už je psáno v úvodním odstavci, nejdůležitější je poctivá příprava. Nezbude vám tedy nic jiného, než sednout k internetu a začít prohlížet nabídky jednotlivých energetických společností. Druhou možností je zkusit některý z internetových srovnávačů, kam stačí napsat pár údajů a web vám ihned řekne, kolik společností nabízí danou energetickou komoditu levněji, než vaše dosavadní společnost. Třetí možností je obrátit se na některou ze zprostředkovatelských společností, které nejvýhodnějšího dodavatele naleznou za vás. Vyřídí i všechny formální náležitosti. Za tuto službu však zaplatíte.

Největší obavy mají většinou zákazníci z toho, že změní dodavatele plynu či elektřiny a ten po podpisu smlouvy následně zdraží. Zde jsou však jakékoli obavy zbytečné. Energetický zákon totiž v takovém případě umožňuje zákazníkovi bez jakýkoli problému ihned odstoupit od smlouvy a to v případě, že dodavatel zákazníka neupozorní na změnu nejméně 30 dnů předem.

Důležité je vědět, že můžete přejít k jakémukoli dodavateli na trhu, který má oprávnění od Energetického regulačního úřadu. Často se totiž stává, že zákazníkům dodavatel nesmyslně tvrdí, že nemohou přejít k subjektu, který si vybrali, protože například nedodává plyn pro domácnost. To je lež.

Často se stává, že v důsledku nepozornosti se z řádného zákazníka stane černý odběratel. Odstoupení od smlouvy je totiž podle energetického zákona účinné od posledního dne v měsíci. Od prvního dne v měsíci tedy musíte mít již nového dodavatele. V opačném případě vám hrozí několikatisícová pokuta.

Přejeme vám tedy mnoho štěstí a žádné problémy při výběru nového dodavatele energií.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>