Solární ohřev

Stále více lidí je zděšenou cenou za ohřev teplé vody a hledá způsoby, jak ušetřit. Můžete jednak spotřebovávat méně teplé vody anebo ušetřit na jejím ohřevu. Samozřejmě nejlepší je skloubit obě dvě varianty. Možná vás napadne, že opět čtete další článek o slunečních kolektorech. To ovšem není tak úplně pravda.

Doba totiž pokročila a voda se nemusí ohřívat už jen pomocí tradičních panelů umístěných na střeše domu.  Respektive panely stále zůstávají, ale k nim přidružené vybavení prodělalo za posledních pár let obrovské změny.  Pojďme se tedy podívat, jak je možné ušetřit až sedmdesát procent nákladů na teplou vodu.

Základem je inteligentní ohřívač, chcete-li kotel. Jedná se smaltovanou ocelovou nádobu, ve které je shromažďována ohřátá voda. Kdo využívá slunečního záření k ohřevu vody již nějakou dobu, tak ví, že ze začátku byl problém s uchováním teplé vody. Respektive voda se ohřála, ale po zhlédnutí se sama již nezačala znovu ohřívat.

Nové ohřívače měří teplotu vody v kolektorech a uvnitř ohřívače, a jakmile klesne teplota uchovávané vody pod určitou, předem nastavenou hranici, začne voda opět proudit mezi kolektory a ohřívačem. Protože voda v systému neustále nekoluje, ušetří se tím značná část finančních prostředků. Dalším řešením je možnost neustálého ohřívání vody přímo v ohřívači. K tomu se samozřejmě využívá solární energie. Na střeše jsou pak kromě slunečních kolektorů i fotovoltaické tabulky. I toto řešení ušetří značnou část nákladů.

Pokud se tedy chystáte investovat do solárního ohřevu vody, nebojte se toho a směle se do toho pusťte. Náklady se vám vrátí velmi rychle.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>