Jak funguje tepelné čerpadlo

Chcete změnit systém vytápění vašeho domu a přemýšlíte o pořízení tepelného čerpadla? Pak je jistě vhodné se s tímto zařízením předem seznámit. Pokud jste tak ještě neučinili, tak rozhodně čtěte dál náš dnešní článek. V tom vám prozradíme, na jakém principu tepelné čerpadlo funguje.

Nejčastěji se tepelné čerpadlo přirovnává k chladničce. Přirovnání je to velmi trefné. Chladnička totiž odebírá teplo potravinám, které dovnitř uložíme, a toto odebrané teplo je vyzařováno do místnosti. Tepelné čerpadlo pak funguje podobně. Akorát neodebírá teplo potravinám, ale okolnímu prostředí. Záleží pak na typu tepelného čerpadla, jestli je toto teplo odebíráno půdě, vodě, nebo vzduchu. V tepelném čerpadle proudí určité nosné médium, které toto teplo odebírá a přenáší ho do místností, které jsou tímto čerpadlem vytápěny.

Není to samozřejmě tak jednoduché. Nosné médium, kterým nejčastěji bývá nemrznoucí směs, odvádí teplo získané z prostředí do tzv. výparníku. Teplo, které je získané od vnějšího prostředí, je označováno jako nízkopotenciální. Ve výparníku je toto teplo předáváno chladivu, které se začne vypařovat. Vznikne plyn, který je pomocí kompresoru stlačen. Je tak využít základní fyzikální zákon, který říká, že s tlakem roste teplota. Takto stlačený plyn má pak teplotu 80 °C. Po kompresy chladivo dále putuje do kondenzátoru, kde své teplo odevzdá topné vodě a ta nám posléze vyhřeje dům. Chladivo, které odevzdá teplo topné vodě, dále proudí přes expanzivní ventil, kde se prudce ochladí a míří zpět do výparníku a celý koloběh se opakuje.

Jak vidíte, není to nic složitého.

J. H.

foto: topeni-topenari.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>