Ve většině zemí stačí otočit vodovodním kohoutkem a pitná voda v mžiku teče. Přesto je nedostatek pitné vody jedním z největších globálních problémů, které lidstvo sužuje. Neuvěřitelné tři miliardy lidí denně řeší nedostatek pitné vody a když ji mají, hygienické podmínky jsou přímo tristní.
S tímto problémem by ale mohl pomoct vynález britské organizace, která navrhla zařízení, které dokáže vodu očistit od soli a přefiltrovat ji do pitného stavu.
Mnoho zemí třetího světa, které se potýkají s nedostatkem pitné vody, mají přístup jen k mořské, tedy slané, vodě. Tu ale pít nelze.
Díky desalinačním technologií jsme schopni odsolit vodu již řadu let, tyto technologie a jejich pořizovací cena a náklady na provoz jsou velice vysoké. A země jako Afrika či Indie na tyto desalinační elektrárny nemají dostatek finančních prostředků.
Tohoto faktu si jsou lidé z britské neziskové organizace velmi dobře vědomi, a tak vynalezli desolinator. Jedná se o malou jednotku na solární pohon. Přístroj tak pracuje bez připojení k síti a fungovat tak může přesně tam, kde je ji zapotřebí.
Sluneční energie pokryje zdarma energetické náklady na provoz odsolovací jednotky, která je schopna přefiltrovat, patnáct litrů pitné vody denně. Takové množství vystačí pro celou rodinu.
Výrobci ručí, že celá jednotka bude mít stejný výkon po dobu dvaceti let. A není divu, neobsahuje totiž žádné poruchové části, odjímatelné filtry a žádné doplňující chemikálie.
Zařízení je velmi jednoduché, je složeno ze solárních panelů, varné jednotky, baterií, nádrží na slanou a čistou vodou, LCD displeje a praktickými kolečky.
Poradit by si mělo s vodou mořskou, podzemní i tou kontaminovanou. Náklady na jeden desolinator jsou okolo 12 tisíc Kč.
Sandra Špačková