Je k vytápění lepší plynový kotel, nebo tepelné čerpadlo?

Agentura Factum Invenio provedla nedávno průzkum spokojenosti mezi uživateli plynových kotlů a tepelných čerpadel. Jeho cílem bylo zjistit přímo od lidí, který z těchto dvou způsobů vytápění je lepší.

Z průzkumu vyplynulo, že na rozdíl od majitelů plynových kotlů téměř žádný z respondentů vlastnících tepelné čerpadlo není nucen výrazně šetřit teplem ani vodou kvůli zvýšeným cenám energie. Zároveň ti, kteří mají tepelné čerpadlo, pociťují doma více tepla. Určitě proto, že si mohou nastavit teplotu podle svých potřeb, bez obav z vysokých účtů za energie.

Také s množstvím teplé vody jsou daleko více spokojeni majitelé tepelných čerpadel. Praxe ukázala, že k jejímu ohřevu vůbec nepotřebují elektrický dotop. Uznali, že prezentované nízké provozní náklady čerpadla plně odpovídají skutečnosti.

Celkově mnohem větší spokojenost se zvoleným zdrojem tepla panuje ve skupině majitelů tepelných čerpadel, kde ji téměř všichni respondenti označili jako nejvyšší možnou, a jednoznačně by tento způsob vytápění doporučili svým známým. Oproti tomu čtvrtina majitelů plynových kotlů by tak neučinila.

Co je ve skutečnosti levnější?

„Mnozí stavebníci považují vypočítané provozní náklady a úspory dosahované tepelným čerpadlem za nadhodnocené, a volí proto raději plynové vytápění. První faktura za plyn pak bývá nemilým překvapením,“ uvádí technik Robert Karlík. „Přitom návratnost peněz, které u průměrného rodinného domu investujete do tepelného čerpadla navíc oproti plynovému kotli, představuje díky následné úspoře provozních nákladů nejvýše šest let,“ doplňuje.

Velmi dobrou návratnost vykazuje tepelné čerpadlo také v případě topení elektřinou a v porovnání s centrálním zásobováním teplem.

Tepelná čerpadla vytápí v České republice už tisíce objektů. Mezi nimi i AZ Tower, naši nejvyšší budovu, ZOO Ústí nad Labem či Vysokou školu báňskou v Ostravě.

A toto moderní zařízení může vytápět i váš dům. Cesta k jeho pořízení je snadná. Stačí, když vyplníte online formulář a necháte si specialisty navrhnout správný typ a výkon tepelného čerpadla, připravit orientační rozpočet a zaslat podrobné technické informace.

Majitelem a příznivcem tepelného čerpadla je i olympionik Lukáš Bauer, který říká: „Po dvou topných sezónách v horských podmínkách jsme naprosto spokojeni, a to jak se samotným zajištěním tepla a teplé vody, tak i s fakturami za elektřinu.“ 

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Pavel napsal:

    A co to skloubit a mít plynové tepelné čerpadlo? Ale těch čerpadel je strašně moc druhů mi přijde. Voda, vzduch, zem, plyn. A teď co si vybrat no.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>