Jak ušetřit za elektřinu

Jdou na vás každoročně při pohledu na vyúčtování za elektrickou energii mrákoty? Pak je čas zkusit tyto výdaje zkrotit. Pokud nevíte jak, poradíme vám. Čtěte dál a dozvíte se několik základní rad pro snížení výdajů za elektrickou energii.

lampa

Základ je vědět kolik

Základním krokem, který byste měli provést hned na začátku, je zjistit, kolik vaše stávající spotřebiče odebírají elektrické energie. Máte dvě možnosti, jak toto provést. První z nich je velmi jednoduchá. Pořídíte si měřič spotřeby. Ten připojíte k zásuvce a do něj zapojíte elektrospotřebič. Měřič vám následně na displeji zobrazí spotřebu přístroje. Druhou možností je zjistit spotřebu ze štítku na přístroji, případně v dokumentaci k němu dodané. Zde je však třeba pamatovat na to, že tato spotřeba je uváděná jako orientační, případně maximální a není to tedy přesný údaj.

Jdeme šetřit

Dalším krokem, který logicky navazuje na měření spotřeby, je zhodnocení, zdali není vhodné staré přístroje s velikou spotřebou nahradit jejich novějšími a úspornými verzemi. Výrazně tak lze ušetřit například v případě lednice, kdy spotřeba nově prodávaných lednic je asi třetinová oproti lednicím prodávaným před pár lety.

U ledničky ještě zůstaneme. Je to totiž značný žrout elektrické energie. Pár rad však pomůže její nenasytnost přece jen trochu zkrotit. Základním pravidlem je lednici často odmrazovat. Námraza totiž výrazně zvyšuje náklady na chlazení a mražení. Velmi záleží i na umístění ledničky. Neměla by být v rohu či blízko stěny. Dochází tak ke snižování jejího výkonu. Rozhodně pak lednici neumisťujte do blízkosti sporáku. Nastavte teplotu uvnitř lednice na +5 °C. Tato teplota je pro běžný provoz ideální. Každé snížení o přibližně 2 °C vede k nárůstu spotřebované energie o 15 %.¨

Dalším výrazným žroutem elektrické energie je osvětlení. Volte vhodné uspořádání osvětlení místností a vhodný zdroj světla. Používejte ten neúspornější. Například led žárovky mají minimální spotřebu energie, ale obrovskou životnost.  Dobré je v místnostech, kde se pohybujete méně často, instalovat světlo s detektorem pohybu. Nebude tak hrozit, že zapomenete zhasnout třeba na půdě.

Výrazně se dá elektrická energie ušetřit i při praní. Pokud perete na 90 stupňů, doporučujeme toho zanechat a prát při teplotě 60 stupňů. Uspoříte až 25 % energie. Špinavého prádla se bát nemusíte, 60 stupňů je dostatečná teplota. Rozhodně se během praní vyvarujte používání vyvářky a předpírky.

Další radu jste už určitě slyšeli. Týká se vypínání přístrojů, které umožňují spotřebič uvést pouze do tzv. klidového režimu (stand by). Tyto přístroje rozhodně vždy vypněte úplně. Ušetřit se tak dá 300-500 Kč za rok.

Rad, jak ušetři za elektrickou energii je mnoho. Další vám třeba přineseme někdy příště.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>