Alternativní izolace

Uvažujete o zateplení domu? Jistě jste se tedy už dívali, kolik stojí fasádní polyester, případně skelná vata. Jsou to dva nejrozšířenější materiály, které se u nás při izolacích fasád používají. Nejsou však ani zdaleka jediným materiálem k tomuto účelu určeným. Pojďme se společně podívat, jaké jsou další alternativy.

Jednou z možností je tzv. voštinová izolace. Jedná se o panely, které jsou připevněné k fasádě. Může se jednat o sklo, polykarbonát, případně jiný materiál, který může být průhledný i neprůhledný. Mezi voštinovou izolací a fasádou vznikne velmi malý prostor. Tento prostor je tak malý, že neumožňuje proudění vzduchu a nedochází tak k přenášení tepla ven z budovy. Samozřejmostí je, že materiál použitý na voštinovou izolaci musí být sám o sobě dobrý izolant. Dobře provedená voštinová izolace může nahradit polystyrén o tloušťce až40 cm. Pravda, cena je vyšší, než polystyrén, ale zvýšené náklady se rychle vrátí.

Další možností jak svůj dům izolovat je hlína a sláma. Respektive se používá jíl. Buď se stěna domu pomaže několik centimetrů silnou vrstvou jílu a na tuto vrstvu se pak přikládá sláma, nebo se sláma smíchá s jílem, vytvoří se obdélníkové desky a ty se přikládají na stěnu. Značnou výhodou je, že se jedná pouze o přírodní materiály a samozřejmě jejich pořizovací cena, která je velmi nízká. Sláma s jílem přitom dokáží snížit tepelné ztráty stejně dobře, jako jakákoli jiné izolace. Však se také tento materiál používá i při stavbě nízkoenergetických domů.

Z těch ještě méně tradičních izolačních hmot jmenujme alespoň ještě PET lahve, které se s oblibou používají při stavbě nízkoenergetických domů a jejíž obliba stále roste.

 

J. H.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>