Využití dešťové vody

Možná se koukáte z okna, jak vám prší na zahradu či na dvorek a říkáte si, že by tolik vody chtělo nějakým způsobem využít. To uvažujete správně. Využívání dešťové vody se přitom stává čím dál běžnější.

Voda je každý rok dražší a dražší, tak každý z nás hledá možnosti jak ušetřit. Samozřejmě, že jedním ze způsobů je snížit využívání vody. Ovšem jsou činnosti, které prostě dělat musíte. Toaleta se musí něčím splachovat a zahrádka něčím zalévat. Proč však k tomuto účelu nevyužít dešťovou vodu, která z vašeho pozemku utíká pryč. Je zadarmo a pro zalévání zahrádky a využití na toaletě je zcela dostačující.

Nejen na splachování, ale i praní

Nejen to, někteří lidé v dešťové vodě i perou. Dnes je dokonce pro tento účel možné koupit speciální pračky a prací potřeby. Jsou to pračky, které mají dva přívody na vodu. Na celý prací proces se využívá voda dešťová a až na konečné máchání je využita voda pitná. Výhodou dešťové vody je, že je měkká, lépe rozpouští prací prášky a tak snižuje jejich spotřebu, netvoří vodní kámen a neusazuje se v pračce.

Největší potenciál – na zahradě

Při zalévání zahrádky zase u dešťové vody oceníme, že obsahuje jen velmi málo rozpuštěných solí. Pro rostliny je tudíž nejvhodnější, protože nezasoluje půdu. Další výhodou je, že neobsahuje chlor.

Řada zahrádkářů dnes dešťovou vodu běžně chytá do různých sudů. Stejně to můžete udělat i vy na vaší zahrádce. Pokud pak chcete dešťovou vodu využívat i například na toaletě či k praní, už si budete muset pořídit speciální nádrže a upravit rozvody vody. Sice vás to bude něco stát, ale pravděpodobně se nedostanete více než na 50 tisíc korun. Tato investice se vám však několikrát mnohonásobně vrátí. Přitom kromě svých finančních prostředků ušetříte i životní prostředí a budete se chovat odpovědně.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>