Jak vybrat LED žárovky?

Osvětlení interiéru je důležité nejen z hlediska zdravotního, ale také pocitového. Jednou z možností jsou LED žárovky. Jedná se o velmi kvalitní zdroj světla s nízkou spotřebou a dlouhou životností. Jak vybrat správnou LED žárovku vám poradí následující článek.

Na co se při výběru zaměřit?

Při výběru LED žárovky je prvním parametrem, který by vás měl zajímat tzv. světelný tok. Ten je udáván v Lumenech (lm) a vlastně nám říká, jak moc bude žárovka svítit. Zde se nenechte zmást. U tzv. klasických žárovek, které se dnes již neprodávají, jsme se orientovali podle výkonu. To však u LED žárovek neplatí. Velmi záleží na použité technologii světelného čipu. Mohlo by se vám tak stát, že LED žárovka s vyšším výkonem by svítila méně, než LED žárovka s menším výkonem. Nenechte se proto nikdy zmást výkonem LED žárovky a vždy tento údaj porovnejte i se svítivostí.

led svetlo

Důležitým parametrem, který velmi ovlivní vaši pohodu při zapnutém světle, je barva světla. Také se jí říká teplota, protože je tato hodnota udávána v Kelvinech (K). Obecně může být světlo teplé, nebo studené. Za teplé světlo považujeme takové, které má méně než 3300 K, studené pak více jak 5000 K. Z pocitových důvodů člověku spíše vyhovuje teplejší světlo, ale samozřejmě záleží na vás.

Než se vydáte do obchodu

Než vyrazíte do obchodu, abyste si nějakou tu LED žárovku koupili, je dobré ujasnit si, jakou potřebujete patici a jaké by žárovka měla mít rozměry. Doma by vás totiž mohlo nemile překvapit, kdyby se vám žárovka nevlezla do svítidla, případně by nevyhovovala patice.

Při výběru vhodné žárovky pamatujte i na prostředí, ve kterém bude používána. Budete-li chtít, aby žárovka osvětlovala co největší prostor, tak volte žárovku, která svítí v úhlu 360°. Většinou jsou to žárovky, na kterých jsou naletovány svítící čipy po celém jejím obvodu. V místnostech se zvýšenou vlhkostí zase volte žárovky s vyšší třídou krytí. Tedy odolností proti vnikání cizích těles a vody. Za dostačující do vlhkých prostředí jako je koupelna, je považována třída  IP44.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Metrák napsal:

    Dobrý den,
    zajímalo by mě, co si myslíte o žárovce Solight LED, stojí pár korun, ale v tomto žebříčku (odkaz byl redakcí odstraněn) se umístila na prvních místech. Je to dobrá volba v poměru ceny ku výkonu?
    Děkuji

  2. Novák napsal:

    Zajímavý článek děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>