Větrné elektrárny, které nepotřebují vítr

Myslíte, že větrné elektrárny potřebují ke svému provozu vítr? Donedávna tomu tak opravdu bylo. Týmu vědců z USA se však podařilo vyřešit problém, co s větrnými elektrárnami v době bezvětří. Naučili totiž elektrárny skladovat energii.

Princip je jednoduchý. Pokud stojí větrná elektrárna na moři, zbuduje se na dně velká betonová nádrž, ta slouží ke skladování energie v době, kdy jí elektrárna vyrobí více, než je momentální spotřeba.

Řešení využívá princip skladování energie. Mnohdy totiž dochází k situacím, kdy větrné elektrárny vyrobí více energie, než jaká je momentální spotřeba a energii je třeba nějakým způsobem skladovat. Pro tento případ vymysleli vědci systém, v rámci něhož je přebytečná energie využita pro pohon čerpadla. To čerpá mořskou vodu z duté koule ukotvené na dně moře pod větrnou turbínou. Když pak nastane situace, kdy je třeba vyrábět energii a nefouká vítr, vodě je umožněno proudit přes turbíny připojené ke generátoru zpět dovnitř betonové nádrže a energie, která je při tom vyrobena, je pak poslána na břeh.

Každá větrná elektrárna tak je schopná skladovat až 6 megawatthodin energie. Tisíc takových nádrží pak může na určitou dobu nahradit jednu atomovou elektrárnu. Jistě značný příslib do budoucna. Větrné elektrárny sice jsou ekologické, ale z řad kritiků vždy zaznívalo, že nedokáží dodávat energii do sítě stabilně a způsobují značné problémy provozovatelům přenosové soustavy. Tomu je nyní konec. Stačí jen tento nápad převést i na větrné elektrárny, které se nacházejí na souši a efektivní využívání elektrické energie vyrobené z větru již nic nebude stát v cestě.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>