Solární kolektory pro vytápění

Přemýšlíte po skončené topné sezóně o tom, jak snížit své účty za vytápění nemovitosti? Způsobů se nabízí celá řada. Jedním z nich může být například solární kolektor. Pokud nevíte o co jde, nevadí. V našem dnešním článku vám to vysvětlíme.

Solární kolektor pro vytápěníPod pojmem solární kolektor si asi většina z nás představí klasický kolektor, který má již řada domů na své střeše, či ho lidé využívají na zahrádkách. Dokáže pomocí sluníčka ohřívat vodu na teplotu, která umožní příjemné osprchování. Ovšem jsou i jiné, mnohem složitější a samozřejmě dražší kolektory, které slouží k ohřevu i vody určené na vytápění.

Jak už je zmíněno výše, pokud chcete pomocí solárního kolektoru i vytápět svoji nemovitost, musíte se připravit na poněkud větší počáteční investici. To však není jediná nevýhoda.

Jaké topení je třeba?

Podmínkou pro vytápění pomocí slunečních kolektorů je, aby vaše topná soustava byla nízkoteplotní. Nejvhodnějším je tak podlahové vytápění, které má teplotní spád 40°C na 35°C. Možné jsou i velkoplošné radiátory s teplotním spádem 50°C na 40°C. Pokud takovou topnou soustavou nedisponujete, pak je třeba upravit stávající soustavu. To jsou samozřejmě další vynaložené finanční prostředky. Tímto to však nekončí.

Co když je venku teplo?

Kolektory totiž nemůžete vypnout. Prostě fungují i v době, kdy topit nepotřebujete. Co však s tímto přebytečným teplem? Z tohoto důvodu je potřeba instalovat do topné soustavy i dostatečně velikou akumulační nádrž. V ní se teplo akumuluje v době, kdy není potřeba.

Solární kolektory určené pro vytápění objektů nejsou rovněž vhodné pro všechny střechy. Vhodné jsou sedlové či ploché střechy, kde je možnost umístit sluneční kolektory směrem na jih ve sklonu 45°.

Pokud se bojíte, že v případě, kdy nebude svítit slunce, nebudete mít ve svém domě teplo, tak zcela zbytečně. Samozřejmě by bylo bláznovství spoléhat pouze na solární kolektory, i když v pasivním a soběstačném domě to možné je. Proto se v praxi tento typ tepelného zdroje kombinuje s jiným, který teplo v případě výpadku slunečních kolektorů zajistí.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

 1. IVO Janšta napsal:

  Dobrý den přeji.
  Chtěl bych více informací ohledně kolektorů a zdali se dávají dotace i pro firmy ,

  Děkuji moc a s pozdravem
  Ivo Janšta
  mob: 603895848

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>