Už jsme si na to zvykli. Prostě dáme nádobí do myčky, zmáčkneme pár knoflíků a za hodinu až hodinu a půl vytáhneme čisté nádobí. Jak jednoduché. Vlastně už o tom ani nepřemýšlíme. To bychom však měli. Již bylo několikrát řečeno, že mytí nádobí v myčce je nejen pohodlnější, ale také mnohem ekonomičtější. Ušetříme totiž spoustu vody. Odhaduje se, že na jedno mytí nádobí až 4 litry vody. Tak jsme se s tím spokojili, že si většina z nás ani neuvědomuje, že při správném používání myčky je možné ušetřit ještě víc.
Základem je využívat myčku efektivně. Tím využijete efektivně i vodu a elektrickou energii. To tedy znamená, že by se vždy měla zapínat pouze plně naplněná myčka. Myčka, která je naplněná jen z poloviny totiž spotřebuje stejné množství vody a elektrické energie jako myčka, která je zcela naplněna. Efektivnost se rázem neuvěřitelně snižuje.
Další možností úspory je, snížit teplotu mytí. Již pouhým snížením teploty o deset stupňů Celsia z 60 na 50 můžete uspořit až 30 % elektrické energie. Právě ohřev vody je totiž energeticky nejnáročnější z celého provozu myčky.
Dále jsou důležité zdánlivé banality, jako je třeba umístění myčky. Například myčka, které je v chladné místnosti spotřebuje více elektrické energie k ohřevu vody na stejnou teplotu než myčka, které je umístěna v místnosti s vyšší teplotou. Rovněž neumisťujte myčku pod okno. Hlavně v zimě by opět došlo k tomu, že myčka by musela na ohřev vody spotřebovat více elektrické energie. Základem samozřejmě zůstává kupovat zařízení nejvyšší energetické úpornosti.
J. H.
My jsme si kvůli úspoře pořídili dávkovače chemie a chemie do myčky nám vydrží v průměru 2x déle.