Jak vybrat klimatizaci do bytu i dalších prostor

Léto je zatím ještě v nedohlednu, ale i tak je dobré přemýšlet dopředu a zajistit si příjemné klima, až zase nastanou horké dny. Klimatizace je skvělým pomocníkem, jenže jakou do bytových či kancelářských prostor zvolit? Jaké funkce od ní vyžadovat a které oželet? Podle čeho ji vybírat, abychom nesáhli vedle? To vše v tomto článku.

klimatizace

Jak velké jsou prostory?

Pro začátek si musíme uvědomit, jak jsou velké prostory, které chceme klimatizovat. Důležité je také si říct, kolik jsme ochotni do klimatizace investovat. Nejde jen o počáteční investici. Od velikosti prostorů se odvíjí samozřejmě i velikost klimatizace. Díky ujasněním si odpovědí na tyto otázky předejdeme tomu, že koupíme například malou klimatizaci, která spotřebuje hodně energie a zároveň prostory dostatečně neochladí.

Parametry hrají hlavní roli

Jak jinak vybrat klimatizaci než podle parametrů. Zaměříme se nejen na jednotlivá klimatizační zařízení, ale také na jejich výkon, hlučnost a v neposlední řadě i značka.

Pro běžné byty jsou vhodné dva typy klimatizací – tzv. kompaktní jednotky (mobilní či okenní klimatizace) a split jednotky, které se pak dále dělí podle typu umístění. V dnešní době se nabízejí například nástěnné, podstropní, kazetové a mnoho dalších.

 • Mobilní klimatizace – odvádí teplo z místnosti pomocí ohebné hadice skrze okno. Toto zařízení bývá umístěno volně v prostoru, takže dle potřeby můžeme přesouvat z jedné místnosti do druhé.
 • Okenní klimatizace – jsou zabudovány přímo do okna, případně do vnější zdi.
 • Split jednotky – jsou typické vnější částí (kompresor) a vnitřní částí (výparník) s tím, že k vnější jednotce může být připojeno více jednotek vnitřních. Pak se ale jedná o tzv. multisplit.

Dnes se nejčastěji do bytů instalují splity nebo multisplity v nástěnné variantě.

Výkon klimatizace je zásadní

Výkon patří k základním parametrům, podle kterého klimatizační jednotku vybírat. Čím větší místnost chceme chladit, tím větší výkon musí mít. Důležité je brát v potaz také specifické teplotní podmínky – například velká okna, přes která větší část dne svítí slunce, jedná se o podkroví nebo prostory pod plochou černou střechou, v prostorách je více elektrických spotřebičů s větším odběrem atd. V těchto případech je potřebný výkon klimatizace ještě navýšit.

Pozor na:

 • příliš malý výkon – klimatizace pak jede nonstop, aniž by dosáhla nastavené teploty,
 • příliš velký výkon – vede k častému spínání klimatizace a velkým teplotním výkyvům.

Oba tyto extrémy pak mají za následek zbytečně velkou spotřebu energie.

Pokud si nejsme jisti výběrem, poskytněme prodejci následující údaje a on nám s výběrem poradí:

 • počet metrů krychlových místnosti,
 • počet klimatizovaných místností,
 • orientace oken na jih/sever atd.,
 • další přítomné zdroje tepla (např. počítač, sporák),
 • kvalita zateplení budovy.
Náklady na provoz klimatizace

Aby klimatizace fungovala, je zapotřebí elektrická energie a ta něco stojí. Proto při pořizování klimatizační jednotky je nutné zvážit náklady na provoz. Jednoduše se dá říci, že čím lacinější klimatizace je, tím větší bude mít spotřebu elektrické energie. U jednotlivých typů klimatizací pak většina výrobců uvádí energetickou třídu A+ a vyšší.

Před pořízením se zamysleme i nad tím, jak často klimatizaci budeme používat. V případě, že ji chceme pořídit jen na letní měsíce, kdy ji budeme používat jen několik málo hodin, pak investice do úsporné klimatizace se nám bude vracet poměrně dlouho. V případě, že pořídíme klimatizaci na principu tepelného čerpadla a využijeme ji jak v létě k chlazení, tak i v zimě jako tepelné čerpadlo k topení, investice se v nižší spotřebě energie brzy vrátí.

Pozor na hluk klimatizace

Zaměřme se i na hluk klimatizace. Nikdo nechce, aby klimatizace několik hodin v místnosti hučela. Nejnižší hladiny hluku dosahují split jednotky, které mají čerpadlo mimo budovu, kde se pohybuje kolem 20 dB. Pro porovnání – například tikající hodiny dosahují 30 dB.

V případě výběru klimatizace do kanceláře, kde celý den klapají klávesnice, mluví se, běží rádio, je přijatelná i vyšší hlučnost. Naopak pokud pořizujeme klimatizaci do ložnice, kde chceme mít absolutní klid, je potřeba si připlatit za méně hlučnou klimatizaci.

Značka klimatizace

Dnes je opravdu hodně výrobců, kteří se zaměřují na výrobu klimatizačních zařízení. Na trhu najdeme levnější značky, které nabízejí zajímavé modely určené do domácností i reprezentativní prostory, ale i zařízení pro náročnější zákazníky.

Záleží jen na nás, na našich preferencích, jakou značku si vybereme. Mezi známé patří klimatizace LG, Sinclair, Samsung, Daikin a další.

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

 1. Testklimatizaci napsal:

  Jak svépomocně vyčistit klimatizaci? Tu vnitřní část zvládnu bez sebemenších problémů, ale do vnější se nemůži nijak dostat bez použití nějakýho speciálního nástavce na šroubovák… A jedna společnost za to chce dost peněz..

 2. Hana napsal:

  Pokud někdo na klimatizaci nemá nebo je teprve v procesu vybírání, existují i alternativní způsoby, jak se doma zchladit. Pomoci může správné větrání nebo misky s ledem po bytě a větrák. Taky pokojové rostliny můžou pomoct ochladit místnosti. Více takových tipů jsem našla tady (odkaz byl odstraněn).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>