Topení dřívím

Topení dřívím mám velkou tradici, dalo by se říci, že tisíce let. Přestože dnes najdeme různé způsoby vytápění, některé i zcela soběstačné, poháněné jen přírodou a její tepelnou energií, dřevo stále patří ke stálicím mezi palivy.

Výborně se totiž hodí, jak pro vytápění běžnými kotli na tuhá paliva, tak i do starších krbových kamen na chalupu, a zvlášť tam pomáhá navodit příjemnou atmosféru starých časů. Samozřejmě dnes již nemusíme, a pokud nevlastníme les, tak ani nesmíme, podnikat výpravy za obstaráním paliva, jako tomu bývávalo dříve.

Dnes si palivo objednáme a necháme dovést, kam si určíme. A na výběr máme bohatou paletu materiálů. Jako produkt obvykle volíme štípané palivové dřevo, které nám ušetří čas a námahu se štípáním.

Vybírat můžeme mezi bukem, dubem, břízou nebo smrkem. Každá dřevina má jiné výtopné vlastnosti a od toho se odvíjí také cena. Bříza se smrkem patří k levnějšímu palivu, zatímco dub s bukem k palivům dražším, právě pro jejich lepší výhřevnost. Orientačně se ceny pohybují okolo 1600,- Kč bez DPH za jeden prostorový metr (co je prostorový metr čtete zde).

Pokud ale vybíráme dříví třeba na již zmíněnou chalupu, často se můžeme v rámci stylu zaměřit i na vzhled dřeva, kdy třeba sáhneme právě po světlé bříze, která nám může do světlejšího interiéru ladit lépe než tmavší dub.

A protože ještě do podzimu je sezóna táboráků, můžeme si ušetřit čas se sháněním dřeva a část paliva na zimu rezervovat i pro dělání tradičních ohňů. Sice v dnešní době vede spíše grilování, ale mezi pohledem na rozpálené uhlíky, a pohledem na plápolající dříví v ohništi je přece jen rozdíl, jak ve vůni, tak v sálajícím teple.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Konečný napsal:

    Nejlepší dřevo na topení je bříza. Roste rychle jako plevel a majitelé lesů se snaží se jí zbavit. Vyrážím na ni s motorovou pilou a vozíkem za autem. Samozřejmě až po domluvě s majitelem. Stačí brzy na jaře pokácet, rozštípnout a v zimě už s ní topím. Má výhřevnost skoro jako tvrdé dřevo. Topím s ní v kotli na TP do deskových radiátorů Radik Klasik. Kupovat štípané dřevo za 1600,- se už moc nevyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>