Proč svítit LED žárovkami?

Osvětlení, věčně omílané téma. Čím více se hovoří o úsporách a šetrnosti k životnímu prostředí, tím častěji se debatuje o tom, co je lepší. Úsporné zářivky či LED žárovky? Proč se doporučuje svítit LED žárovkami?

LED žárovky byly donedávna tak drahé, že si je jen málo domácností mohlo dovolit. Jejich rychlý vývoj, vzestup kvality a pokles cen zapříčinily jejich zlevňování, a tak se staly mnohem dostupnějšími.

Prošly dlouhým vývojem

Ačkoli by se mohl zdát opak, LED technologie není žádnou novinkou. Svítivé diody (LED) se v oblasti elektroniky začaly objevovat již od 60. let minulého století. Teprve před zhruba dvaceti lety ale daly modře svítíce LED za vznik kombinaci modré, zelené a červené, jež vedla k bílému světlu. Právě ono bílé světlo bylo po dlouhou dobu poznávacím znamením LED světel. Ani to však dnes neplatí, dnes vydávají pro lidské oko příjemnější světlo žluté.

LED žárovky jsou k dostání v mnoha různých tvarech a paticích. Je možné sehnat takové, které připomínají klasickou žárovku, se stejným závitem, a proto není potřeba měnit lampy. Vyrábějí se i LED žárovky v podobě trubic s příslušnou paticí, případně bodovky, reflektory a mnohé další.

LED žárovky sice také část energie přemění v teplo, ale mnohem méně než u klasických žárovek či u úsporných žárovek.

Přednosti LED žárovek

Oproti úsporným zářivkám (o klasických žárovkách ani nemluvě) mají LED žárovky mnoho dalších předností.

Neobsahují rtuť, která je obsažená v ostatních zářivkách, a proto se není třeba obávat uvolňování toxických látek a znečištění životního prostředí.

Další neoddiskutovatelnou výhodou je ještě nižší spotřeba než u šetrných zářivek. LED žárovky totiž mají vyšší poměr měrného světelného výkonu.

Dostupné LED žárovky mají dnes výkon kolem 12W-15 W, což představuje ekvivalent 90W-120 W klasické vláknové žárovky. Je třeba však počítat s vyššími cenami, ty se pohybují od 300 Kč, v případě značkových žárovek několik tisíc Kč.

Vyšší ceně ale odpovídá životnost žárovek, ta se počítá na desetitisíce hodin. Vydrží tedy více, než běžné wolframové žárovky nebo žárovky úsporné.

Pro představu: Návratnost výměny klasické žárovky za LED žárovku v ceně kolem 300 Kč se počítá na přibližně 1800 hodin nepřetržitého svícení.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

5 komentářů

 1. Měchura napsal:

  To je naprostá demagogie! I kdybych počítal tu nejlevnější 12 W LED, která nahradí 90W žárovku, tak úspora je 90W násobeno 1800 hodinami nám dá 162 kWh po 3 Kč/kWh, což je 486 Kč. Topná sezona je u nás 255 dní z 365, takže po korekci je to už jen 110 dní mimo topnou sezonu, takže 486 : 365 x 110 = 146 Kč. A když od toho odečteme 300 Kč cenu LED a přičteme 30 Kč za dvě obyčejné žárovky, tak jsme 214 Kč ve ztrátě! A to neuvažuji, že svítíme především v topné sezoně, tedy v zimě podstatně více než v létě, takže ta ztráta může být až dvojnásobná!!! Takže výhodnost svícení LED je tak až někde po 6000 hodinách. Pokud netopíme přímotopem tak ještě více, naopak pokud topíme levným palivem (např. dřevem), pak o něco dříve. A rád bych viděl tak levnou a tak výkonnou LED, která by vydržela alespoň 5000 hodin svítit! Takže nezapomínejme na to, že obyčejné žárovky nám topí a nahrazují tak jiné palivo, navíc tím nejekologičtějším – elektřinou, neboť elektrárny mají filtry kdežto naše kotle většinou ne.

 2. Petr Měchura napsal:

  Vážení, tohle je pěkné svinstvo co děláte, když odmítáte uveřejnit můj pravdivý příspěvek!!! POKUD HO NEUVEŘEJNÍTE, BUDU MÍT ZA TO, ŽE uveřejňujete jen placenou reklamu. Jako novinář a člen několika redakčních rad a vydavatel a autor článků časopisů o energetice jsem připraven toto zveřejnit a zesměšnit vás i váš web.

 3. Martin napsal:

  Koukám, že pan Měchura je asi zvyklej, že mu všichni reagujou hned ne?? Co to mám jako bejt, on vám tady veřejně vyhrožuje, že vás poškodí? To je novinář?? Pane Měchuro, laskavě se nad sebou trochu zamyslete.

  • Měchura napsal:

   Pane Martine, já jsem zvyklý, že když je někde možnost diskuse, tedy vyjádřit se, a nepoužívám sprostých slov ani nikoho neoprávněně nenapadám, tak že solidní redakce můj názor uveřejní, ať mají ostatní též možnost se k mému názoru vyjádřit. Když ale nejprve čekám týden na to, zda můj příspěvek bude vůbec schválen, a pak dokonce na týden je zcela vymazán, jako bych nic nepsal, tak to není v pořádku, to jistě uznáte i vy, a je třeba proti tomu bojovat, jinak bychom místo objektivních informací dostávali pouze články z placené reklamy a to byste i vy určitě nechtěl. Tak je to i v kodexu Syndikátu novinářů, uveřejňovat pravdivé články, jehož jsem členem. Proto mne to tolik popudilo, na druhé straně chválím redakci, že můj názor nakonec zveřejnila aby měl každý možnost, i vy, se k mému názoru vyjádřit. A budu rád, když se do mně nyní kdokoliv pustí a zkusí zpochybnit mé výpočty, samozřejmě se mohu i já mýlit a pak je třeba abych o tom věděl a mohl to případně napravit. A vy, pane Martine, jestli si stojíte za svým názorem, tak se nestyďte podepsat plným jménem, jako to činím já.

 4. Martin Tomek napsal:

  Dobry den, samozřejmě nemám problem se podepsat celým jmenem, nestydím se za nej :) možna jsem byl příliš útočný, ale opravdu nemám rad vyminovani si něčeho za pomoci vyhrožování.

  Co se týká vxpoctu tak na rovinu přiznávám ze nejsem odborník, proto si prave občas rad rozšiřuji obzory na takovýchto webech.

  To co píšete vy dává smysl, zajímal by mne názor ještě někoho jiného pro připadne potvrzeni nebo vyvracení.

  Pekny den všem Martin Tomek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>