Solární panely na střechu se příští rok snad vyplatí

Zatímco u našich německy mluvících sousedů získávají domácnosti energii a teplo prostřednictvím solárních panelů, u nás tak daleko zatím nejsme. Možná se ale blýská na lepší časy.

V roce 2016 začne stát opět vyplácet dotace na vybudování malých solárních elektráren na střechách domů. Peníze by měly být vypláceny z programu Zelená úsporám.

solarni panely

Dotace by se měla nejprve týkat malých střešních systém do 10ti kilowattů, a to je důvod, proč by nárok na příspěvek měli mít právě majitelé rodinných domů. V přípravě již je také zákon, který by oprostil elektrárny s výkonem do 10 kW od povinnosti získat licenci od Energetického regulačního úřadu.

Solární panely se hodí pro každý rodinný domek, energie získaná ze solární elektrárny domku dokáže pokrýt polovinu spotřeby domácnosti.

Protože bude fotovoltaika dotována, očekává se, že zájem o ni oproti předchozím dvěma rokům, kdy zájem hluboce poklesl, poroste. Kolik peněz se bude přispívat, zatím ministerstvo životního prostředí počítá. Dá se očekávat, že to bude diferencovaná sazba investiční podpory zhruba od 30 až 50 procent.

Co myslíte, objeví se díky novým dotacím solární panely i na střechách rodinných domů v Česku, podobně jako v Rakousku nebo v Německu?

S. Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>