Jak ušetřit energie v domácnosti

Chcete v domácnosti šetřit energie? Co dodržovat, abyste nemuseli měnit své zvyky nebo pořizovat spotřebiče s nižší energetickou spotřebou?

V kuchyni lze ušetřit nejvíce

Největší množství elektronických pomocníků bývá v kuchyni. Šetří úsilí a čas, ale mnohdy nešetří energie. V permanentním režimu bývají lednice. Lednici bychom neměli mít v blízkosti zdroje tepla. Důležité také je ji správně nastavit, ideální teplota je +5°C. Před tím, než do lednice půjdete si vždy rozmyslete, co v ní potřebujete. Každým otevřením uniká vyrobený chlad. Také si dávejte pozor, abyste do lednice nedávali teplá jídla.

Vodu vařte v rychlovarné konvici než na sporáku a vždy (i při vaření) ohřívejte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete. Ušetřit energie lze i správným nádobím. Velikost hrnce by vždy měla být úměrná velikosti plotýnky a samozřejmostí je používání pokliček.

V případě, že potřebujete jen něco ohřát, je lepší použít mikrovlnnou troubu než rozehřívat troubu.

moderni domacnost

Ušetřit lze i v obýváku

V obývacím pokoji zapínejte jen ty spotřebiče, které chcete využívat. Je zbytečné mít najednou spuštěný notebook, rádio a televizi. Pokud to s úsporou myslíte vážně, když elektroniku nepotřebujete, vytahujte je úplně ze zásuvek. Stand-by režim totiž také má určitou spotřebu. Jestliže pak některý váš současný spotřebič doslouží, kupte si takový, který dokáže nahradit i ostatní spotřebiče – např. televize s digitálním tunerem nahradí set-top-box apod.

Sviťte jen tam, kde jste

Zejména v zimním období svítíme po většinu dne. Pokud tak ještě neděláte, dbejte na to, aby se v místnostech nesvítilo zbytečně. Sviťte jen tam, kde zrovna jste. Až vám vypoví službu klasické žárovky, pří  nákupu zvolte žárovky úsporné. Je spočítáno, že při dvouhodinovém svícení 6 žárovkami lze použitím úsporných žárovek za rok ušetřit až 700 Kč. Vhodnější jsou svítidla s lesklými vnitřními plochami, která světlo odrážejí do prostoru a lépe se odrážejí o světlé stěny.

Jak šetřit v koupelně?

Zapomínat bychom neměli ani na koupelnu. Největším spotřebičem zde je pračka, tu zapínejte jen zcela plnou. Ušetřit můžete i použitím kvalitního pracího prášku. Prádlo totiž stačí prát na nižší teplotu, a ušetříte tak energii nutnou na ohřev vody.

Ušetřit lze i během hygieny – sprchování místo koupání ve vaně totiž může ušetřit až dvě třetiny nákladů na ohřev teplé vody na mytí.

-SŠ-

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>