Krbová kamna

Oheň člověka provází již několik desítek tisíc let a dává mu pocit bezpečí a jistoty. To platí do dnes. Každý kdo má doma krb či krbová kamna o to jistě může potvrdit. Je velmi příjemné si za chladných večerů sednout doma ke kamnům a koukat přes skleněná dvířka do hořícího plamene. Není to jen velmi uklidňující, ale krbová kamna navíc dokáží až o polovinu snížit výdaje na topení.

Palivové dřevo je zatím stále nejvýhodnějším palivem a vypadá to, že se to jen tak nezmění. Při jeho používání lze během topné sezóny oproti elektřině či plynu ušetřit až polovinu nákladů. Krbová kamna přitom nejsou drahou záležitostí. Lze je pořídit již od pěti tisíc korun.

Pokud bydlíte v rodinném domě, tak komín by neměl být problém. V opačném případě je potřeba vyřešit odvod spalin. Nutností je také pevná nehořlavá podlaha. To se však dá vyřešit i v případě, že máte dřevěnou podlahu. Pod kamna se strčí speciální nehořlavá podložka. Přímo ideálním prostředkem k vytápění jsou krbová kamna na chalupu. Přitom není problém, aby krbová kamna byly jedeným zdrojem vytápění pro celý dům. I pouze jedny kamna totiž dokáží vyhřát dům o ploše 150 m čtverečných. Navíc není problém kamna napojit na ústřední topení a nebo ohřívat vzduch, který se pak vhání do ostatních místností.

Novinkou na trhu jsou pak kamna s tzv. terciárním systémem spalování. U těchto kamen je předehřátý vzduch vháněn zpět do spalovacího prostoru. Vzroste tak účinnost spalovacího procesu. Tedy kamna více hřejí při menší spotřebě dřeva. Při použití kamen například k ohřevu vody, tak dosáhnete až 73 % účinnosti. Kamna si však vždy nechte nainstalovat od odborníka a nezapomínejte ani na pravidelné každoroční prohlídky.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Petr napsal:

    pěkný článek, nemůžu než souhlasit. S krbovými kamny mám jen dobré zkušenosti, zvláště pokud se zvolí dobré řešení může být úspora značná. Navíc pohled do hořících kamen je k nezaplacení…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>