Už vás štve váš současný dodavatel elektrické energie či plynu? Závidíte svým sousedům a známým jejich nižší ceny za energie? Jestliže jste odpověděli ano, pak je nejvyšší čas se poohlídnout po novém dodavateli. Že je to složité a že je s tím spojena velká administrativa? Kdepak! Pokud si však nejste jisti jak na to, tak si dočtěte dnešní článek. V tom vám totiž poradíme právě se změnou dodavatele energií.
Prvním předpokladem pro změnu dodavatele je kontrola současných smluv. Pokud totiž máte ve smlouvě uvedeno, že smlouva je uzavřena na určitou konkrétní dobu, nejčastěji na rok či dva, nemůžete současný smluvní vztah ukončit a jen tak přejít k novému dodavateli. Máte-li však smlouvu na dobu neurčitou, nic vám nemůže zabránit v tom, abyste dodavatele změnili. Pozor musíte dát jen na výpovědní lhůtu. Ta je dle zákona tři měsíce. Někteří dodavatelé však mají ve smlouvách kratší lhůty – tím líp pro vás, změna bude rychlejší.
Pokud se tedy rozhodnete pro změnu, nemusíte se většinou o nic starat. Váš budoucí nový dodavatel vše vyřídí za vás. Jediné, co budete muset udělat, je sdělit případnému novému dodavateli stav elektroměru či plynoměru a podepsat smlouvu, jejíž součástí bývá i plná moc.
Šanci však mají i ti, kteří jsou vázáni smlouvou na dobu určitou. Zákon totiž umožňuje odstoupit od smlouvy bez sankcí v případech, kdy dojde ke změně cen, nebo smluvních podmínek. O obojím vás musí dodavatel písemně informovat, a to nejpozději 30 dnů před účinností změn. Vy pak máte právo nejpozději 10 dnů před nabitím účinnosti změn od smlouvy rovněž písemně odstoupit.
Před tím než však podepíšete novou smlouvu, se vždy pečlivě přesvědčte, že vám vyhovuje a že souhlasí všechny údaje, které vám prodejce sdělil.
J. H.