Nevýhody tepelných čerpadel? Velká část z nich jsou mýty a polopravdy

Tepelná čerpadla nejsou pro Evropu žádnou novinkou, k prvnímu masivnímu rozšíření u nich došlo v 70. letech minulého století. Jejich schopnosti tak zhruba 50 let ověřují chladné zimy Skandinávie i mírné zimy Středomoří. Jaké jsou zkušenosti majitelů tohoto zdroje tepla, a z čeho pramení případná nespokojenost, to se dozvíte na níže uvedených řádcích.

Kvalita tepelného čerpadla

Smutnou realitou tuzemského trhu je, že většina prodejců není schopna dát klientovi objektivně vhodné doporučení, protože umí instalovat pouze jednoduché systémy vzduch/vzduch či vzduch/voda. Všeobecně však platí, že nejnižší provozní náklady, největší objem  dodaného tepla a teplo vody mají tepelná čerpadla země/voda.

Pokud majitel tepelného čerpadla hned v úvodu udělá chybu, že si nechá nainstalovat nevhodný typ čerpadla, bude odsouzen k:

  • vyšším než očekávaným provozním nákladům tj. většímu množství spotřebované elektrické energie,
  • riziku nedostatečných dodávek tepla či teplé vody při venkovních teplotách bod bodem mrazu.

Při výběru tepelného čerpadla je zároveň nutné brát v potaz:

  • Někteří prodejci tepelných čerpadel uvádí nepravdivé informace o topném faktoru tepelného čerpadla. Při výběru je tedy vhodné zohlednit, jestli parametry tepelného čerpadla ověřil nezávislý zkušební ústav a čerpadlo získalo ocenění Evropská značka kvality Q.
  • Provozní vlastnosti tepelného čerpadla se mění v závislosti na venkovní teplotě. Je proto nutné srovnávat topný faktor tepelného čerpadla při srovnatelných podmínkách, 
    např. A-7/W35, tj. venkovní teplota -7 °C, teplota topné vody 35 °C.
Kvalita instalace

Není samozřejmostí, že prodejce tepelného čerpadla zajišťuje i instalaci. Existuje hned několik možností toho, kdo tepelné čerpadlo instaluje.  Preferovanou variantou je, pokud instalaci zajišťuje tým zkušených řemeslníků samotného prodejce, kteří jsou schopni tepelné čerpadlo uvést do provozu a následně i servisovat. U jiných způsobů instalace riskujete:

  • zvýšený provozní hluk,
  • zvýšené tepelné ztráty z důvodu nedostatečné izolace,
  • v případě nadměrných vibrací také zvýšenou poruchovost a zkrácenou životnost tepelného čerpadla.
Kvalita servisu

Tepelným čerpadlům je nutné zajistit kvalitní servisní prohlídky a zásahy. Pouze tak si zajistíte maximální živnost a dlouhodobě vysoký výkon. Zkušenosti ukazují, že pravidelně servisované tepelné čerpadlo dokáže spolehlivě sloužit více než 20 let. I v České republice pak najdeme tepelné čerpadlo, které svým majitelům sloužilo spolehlivě 27 let, viz https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/27let-provozu

Co plyne z výše uvedeného?

Provozní vlastnosti tepelného čerpadla mohou být pro majitele zklamáním, toho je však možné se vyvarovat v případě, kdy tepelné čerpadlo koupíte u kompetentního prodejce, který je schopen doporučit správný produkt, zajistit jeho instalaci i následný servis.

Zdroj obrázku: klikkipetra / Shutterstock.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>