Sluneční energie

Užitek ze slunce nemusí mít nutně pouze majitel energeticky efektivního domu nebo solárních článků, ale téměř každý z nás. Pasivní solární systémy jsou jednou z možností, jak účinně snížit náklady na vytápění. Jaké jsou tedy nejčastější a nejjednodušší možnosti využití sluneční energie a mají také nějaké nevýhody?

Přímé využití slunečního světla pomocí různých stavebních úprav s použitím skla je vhodné především u jižně orientovaných částí budov, kde je nejdelší doba slunečního svitu v zimních měsících. Vhodná orientace nemusí ještě znamenat přímý solární zisk, musí být ještě splněna podmínka odstínění. Samotný zisk tepla je zajištěn díky skleníkovému efektu.

Okna

Je-li dostatek prostoru, je jednou z možností lepšího využití solární energie zvětšení nebo přidání oken. Zisky tepelné energie okny u stávajících budov pomáhají snížit náklady na vytápění v průměru o 13%, což už může být dostatečně silnou motivací.

Kromě přímého zisku tepelné energie lze počítat také se snížením nákladů na osvětlení. Při samotné rekonstrukci oken by již mělo být samozřejmostí použití kvalitního tepelně izolačního zasklení.

Zasklení lodžie a balkonu

Tato stavební úprava se stala v minulých letech velice populární především u majitelů panelových bytů. Zasklením balkonu můžeme, při správném užívání dosáhnout až 15% úspory energie na bytovou jednotku a zlepšit si tím bydlení. Mezi další přínosy patří především prodloužení obyvatelnosti balkonu. Zasklení balkonu má však kromě nepopiratelných přínosů i celkem dost nevýhod, mezi ty největší patří riziko vzniku plísní, které stoupá, není-li zaručena dostatečná cirkulace vzduchu. Dosti nepříjemný může být v letních měsících i zesílený skleníkový efekt, který může váš balkon proměnit v saunu.

Někteří majitelé rodinných domů se můžou rozhodnout pro realizaci zimní zahrady, která má podobné vlastnosti jako zasklený balkon.

Prosklená střecha a atrium

Prosklená střecha Je už o poznání náročnější stavební úprava, přesto se vyplatí u budov s velkou hloubkou, jako jsou výrobní haly a továrny. Prosklená střecha je nejlepším způsobem využití denního světla.

Prosklení atria, jako jsou například dvory nebo prostor mezi dvěma ulicemi je také stavebně velmi náročná akce, ale vedle solárních zisků energie také výrazně zvyšuje hodnotu nemovitosti.

Samotnou realizaci všech výše zmíněných stavebních úprav je vhodné nechat na prověřené firmě, která má potřebné certifikační oprávnění. Je také dobré si alespoň orientačně spočítat návratnost investice.

R.K.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>