Jak ušetřit na ohřevu teplé vody?

Ohříváte vodu pomocí průtokového ohřívače? Pak věřte, že pouhým nastavením ohřívače můžete ušetřit až třetinu nákladů na ohřev vody.

Samozřejmě prvním krokem je zkontrolovat váš průtokový ohřívač. Měl by být technicky v pořádku tak, aby zbytečně nedocházelo k teplotním ztrátám. Druhým krokem je zvážit výměnu vašeho starého průtokového ohřívače za nový a efektivnější průtokový ohřívač.

Moderní průtokové ohřívače jsou o mnoho efektivnější. Pokrok v tomto směru postupuje doslova mílovými kroky. Důležitým faktorem je také možnost lepší regulace. Kdo měl doma starou karmu, jistě si pamatuje, že regulace spočívala pouze v nastavení mírný plamen, střední plamen, velký plamen. To je samozřejmě již zcela nedostačující. Neustálé zvyšování cen energií nás přitom nutí být stále efektivnější. Proto si například teplotu v domě nastavujeme přesně na stupeň snesitelnosti. I moderní ohřívače umožňují nastavit si přesnou teplotu vody. Značné úspory tak dosáhneme například tím, že vodu nastavíme na teplotu, při které ji nemusíme ředit vodou studenou. Z energetického hlediska je totiž jedno, jestliže ohřejeme více vody na 45 stupňů, nebo méně vody na 80 stupňů Celsia.

Nezapomínejte také na bezpečnost. Čím starší zařízení, tím vyšší riziko poruchy a nebezpečí úniku plynu, případně zplodin. Je proto důležité každý rok nechat průtokový ohřívač zkontrolovat oprávněním technikem. Výhodou nových zařízení je rovněž bezhlučnost. Vzpomínáte na to, jak vaše karma při ohřevu vody hučela?  U moderních zařízení toto nehrozí. Rovněž také nemusíte čekat několik sekund, než se voda ohřeje.

 

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>