Jak vybrat rekuperaci?

Rekuperace je vhodným způsobem řízení výměny tepla v objektu. Umožňuje totiž výměnu vzduchu bez tepelných ztrát. Její obliba tak hodně roste. Možná právě i vy přemýšlíte o koupi rekuperační jednotky, ale nevíte podle čeho vybírat. Zkusíme vám poradit.

Rekuperace je velmi efektivní metodou vytápění. Má totiž velmi nízkou spotřebu elektrické energie, ale při tom velký výkon. Řada lidí si myslí, že se jedná o způsob vytápění, který je vhodný pouze pro rodinný dům, ale není tomu tak. Rekuperační jednotku je možné umístit i do bytu.

Pokud se tedy pustíte do nákupu rekuperační jednotky, pak se dívejte zejména na její účinnost. Tyt nejlepší dosahují účinnosti až 95 %. Tedy, že neuvěřitelných 95 % tepla, které odchází z vašeho domu je využito.

Důležité je, aby vámi vybraná rekuperační jednotka umožňovala nastavit teplotu, vlhkost a množství přiváděného a odváděného vzduchu. Rovněž se ptejte prodejce na životnost. Aby se nákup vyplatil, měla by být životnost rekuperace minimálně 30 let.

Je ovšem nutné, že pokud si budete chtít pořídit rekuperační jednotku, měli y jste před tím minimalizovat tepelné ztráty na minimum. Tedy nutností je vyměnit okna, zateplit fasádu, případně provést zateplení střechy. Jinak vám bude rekuperace k ničemu.

Investice do samotné rekuperační jednotky přitom není nikterak velká. Pro dům o rozloze150 metrů čtverečníchvás rekuperační jednotka vyjde asi na 150 000 korun. Tato částka se vám vrátí do několika málo let. Bohužel jde v mnoha případech o zbytečnou investici. Jak už bylo výše zmíněno, je totiž nutné před tím minimalizovat teplené ztráty.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>