Do provozu byla uvedena největší sluneční elektrárna

V Kalifornii byla po letech příprav spuštěna největší fotovoltaická elektrárna na světě. Fotovoltaický projekt nese jméno Topaz a má výkon 550 megawatů, což je více než čtvrtina českého Temelínu.

Projekt se začala budovat již v roce 2011 a od té doby se na něm intenzivně pracovalo. Oblast San Luis Obispo v Kalifornii byla jasnou volbou, jedná se totiž o velmi slunnou oblast, která k výstavbě fotovoltaické elektrárně přímo vybízí.

Elektrárna sestává z několika sekcí, které dohromady zabírají téměř 25 kilometrů čtverečních a celkem zde stojí devět milionů solárních panelů. Elektrárna má poskytovat energii pro asi 160 tisíc kalifornských domácností. Jen za srpen letošního roku vyrobila elektrárna 120 GWh elektřiny.

Očekává se, že životnost elektrárny bude 35 let.

Celkové náklady se vyšplhaly na neuvěřitelných 50 miliard Korun. Hlavním investorem projektu je slavný americký investor Warren Buffet, respektive jeho společnost Berkshire Hathaway Company.

Elektrárna stojí na dříve vyřazené zemědělské půdě a podle ekologů v žádném případě představovat tzv. mrtvou zónu. Očekává se totiž, že se v okolí panelů uchytí tamní druhy rostlin a živočichů.

Světové prvenství tato elektrárna nebude držet již příliš dlouho. Již brzy by měly být dokončeny další dvě fotovoltaické elektrárny Desert Sunlight, která bude mít po dokončení stejný maximální výkon a Solar Star, která poskytne až 579 MW. Přesný termín dokončení těchto obřích elektráren však zatím znám není.

S.Š.
foto: First Solar

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>